Soczewki kontaktowe stanowią niezwykle praktyczny sposób korekty wad wzroku. Zapewniają wyraźne widzenie zarówno osobom z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Współczesne modele oferują również korektę wzroku osobom z astygmatyzmem. Z uwagi na oferowaną wygodę, soczewki z roku na rok zyskują sobie coraz liczniejsze grono zwolenników. Część użytkowników obawia się jednak sytuacji, w której szkło kontaktowe ulega podwinięciu się lub zaklinowaniu. Czy soczewka naprawdę może utknąć w oku? Jak wyjąć soczewkę spod powieki? 

Stabilność soczewki na oku

Soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, by utrzymywały się w oku i nie wypadały z niego w sposób samoistny. Warstwa hydrożelowa szkieł kontaktowych sprawia, że ściśle dopasowują się do kształtu gałki ocznej i dokładnie przylegają do jej powierzchni. Dzięki temu są one niewyczuwalne i pozostają w jednym miejscu. Czasami soczewka może się przesunąć, ale zazwyczaj wystarczy kilkukrotnie zamrugać, by wróciła na swoje miejsce. Brak stabilności soczewki na oku i tendencje do wypadania wynikają zazwyczaj z nieprawidłowego sposobu zakładania lub z problemów z narządem wzroku. Powodem przemieszczania się szkieł kontaktowych na powierzchni gałki ocznej mogą być suchość oka, źle dobrany rodzaj soczewek lub ich uszkodzenie. 

Czy soczewka może się przykleić do oka?

Uczucie przyklejenia soczewki do oka może się pojawić w sytuacji, gdy doszło do jej przesuszenia. Szkło kontaktowe wciąż znajduje się na swoim miejscu, mogą jednak wystąpić problemy z jego wyjęciem. By usunąć soczewkę z oka, należy użyć specjalnych kropli nawilżających

Przeczytaj także: Co to jest dystrofia rogówki?

Czy soczewka może wejść na powiekę? 

Soczewki mogą przesuwać się po powierzchni oka, zmieniając swoje położenie. Czasami, choć stosunkowo rzadko, zdarza się również, że z niego wypadają. Wejście soczewki na powiekę i jej utknięcie w tylnej części gałki ocznej nie jest jednak możliwe. Powierzchnia oka pokryta jest bowiem cienką błoną, która łączy się z wewnętrzną częścią powieki. Sprawia to, że fizycznie niemożliwe jest, by cokolwiek przedostało się za tylną ścianę oka. 

Jak sprawdzić, czy soczewka utknęła w oku?

Utrata soczewki zauważana jest przez użytkownika natychmiast, doświadcza on bowiem zmiany jakości widzenia. Określenie, czy soczewka całkowicie wypadła, czy tylko się przemieściła, może jednak nastręczyć większych trudności. Jak sprawdzić, czy soczewka jest w oku? Aktualne miejsce położenia soczewki można zazwyczaj ustalić, przyglądając się gałce ocznej z bliska. Warto również przemyć oko roztworem soli fizjologicznej lub kroplami do oczu, tak zwanymi sztucznymi łzami, a następnie zamknąć powieki i delikatnie masować gałkę oczną opuszkiem palca. Pozwoli to wyczuć soczewkę w oku i ostatecznie rozwikłać wątpliwości co do jej położenia. Przed dotknięciem oka należy dokładnie umyć ręce, najlepiej mydłem pozbawionym perfumowanych dodatków.

Soczewka utknęła w oku – co zrobić?

W sytuacji, gdy soczewka utknęła w oku w jego środku, zakropienie gałki ocznej roztworem soli fizjologicznej lub sztucznymi łzami powinno rozwiązać problem i umożliwić usunięcie szkła kontaktowego. W wypadku zaklinowania się soczewki w miejscu poza środkiem oka, konieczne jest podjęcie innych kroków. 

Soczewka pod powieką dolną 

Jeżeli soczewka zniknęła w oku pod powieką dolną, należy zamknąć oko i poruszać gałką oczną ku górze. Następnie trzeba szybko zamrugać. Pozwala to zwilżyć powierzchnię oka i umożliwia przemieszczenie się szkła kontaktowego ku środkowi oka. 

Soczewka pod powieką górną 

W sytuacji, gdy soczewka znajduje się pod górną powieką, konieczne jest zamknięcie oczu i skierowanie gałki ocznej ku dołowi. Także w tym wypadku należy następnie szybko zamrugać, by rozprowadzić film łzowy na całej powierzchni oka i umożliwić usunięcie szkła kontaktowego. 

Jeżeli soczewka utknęła głębiej i nie daje się usunąć mimo zastosowania środków nawilżających oraz wykonywania ruchów gałkami ocznymi, można zdecydować się na założenie nowej soczewki. Jej obecność powinna odblokować znajdujące się w oku szkło kontaktowe i ułatwić jego wyciągnięcie. 

soczewka utknęła w oku

Gdzie szukać pomocy z wyjęciem soczewki? 

Co robić, gdy mimo podjęcia samodzielnych prób wciąż nie można usunąć soczewki z oka? Jeżeli wszystkie inne metody zawiodły, konieczne jest udanie się na wizytę do specjalisty. W wyjęciu szkła kontaktowego może pomóc optometrysta oraz lekarz okulista. Do gabinetu okulistycznego należy udać się również w sytuacji, gdy tylko kawałek soczewki został w oku, co może się zdarzyć w wypadku jej pęknięcia. 

Jak zapobiegać utknięciu soczewki w oku?

W celu zapobiegania utknięciu soczewki w oku należy stosować się do kilku prostych zasad. 

Odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe

Przed zakupem szkieł kontaktowych konieczne jest odbycie konsultacji ze specjalistą. Przeprowadzi on badanie wzroku i dobierze odpowiedni rodzaj soczewek do wielkości i kształtu oka pacjenta. Wielu profesjonalnych optometrystów oferuje możliwość przymierzenia różnych rodzajów soczewek, co ułatwia wybór optymalnych i komfortowych do codziennego użytku. Dobór odpowiednich szkieł kontaktowych pozwala zapobiegać nie tylko ich przemieszczaniu się, lecz także podrażnieniom i bólowi oczu. 

Dbać o codzienną pielęgnację oczu 

W zapobieganiu klinowaniu się soczewek niezwykle istotna jest codzienna pielęgnacja oczu. Użytkownicy szkieł kontaktowych powinni nawilżać gałki oczne sztucznymi łzami i przemywać je roztworem soli fizjologicznym za każdym razem, gdy doświadczą suchości lub innych podrażnień. 

Dbać o higienę soczewek kontaktowych

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zadbać o ich właściwą higienę. W wypadku soczewek wielokrotnego użytku wymaga to właściwego czyszczenia przy pomocy specjalnego płynu pielęgnacyjnego i przechowywania w przeznaczonych do tego celu zamykanych pojemnikach. Konieczne jest przy tym upewnienie się, że soczewki są całkowicie zanurzone w płynie. Zaniedbanie tego kroku może powodować wysychanie szkieł kontaktowych i zwiększać ryzyko ich przesuwania się w oku. Wkładając soczewki, należy również pamiętać, by robić to tylko starannie oczyszczonymi dłońmi. 

Przeczytaj także: Jak dobrać soczewki kontaktowe dla osób z astygmatyzmem?

Nie pocierać oczu 

Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni powstrzymać się od pocierania oczu. Czynność ta narusza bowiem soczewkę, która może się wywinąć, przemieścić, a często także całkowicie wypaść. Osoby odczuwające swędzenie, pieczenie lub kłucie w oku powinny sięgnąć po krople nawilżające i odczekać, aż nieprzyjemne uczucie przeminie. W sytuacji, gdy to nie wystarczy, należy zdjąć soczewki i przemyć je płynem pielęgnacyjnym, jeżeli są to soczewki wielokrotnego użytku, lub zmienić na nowe, jeśli mowa o soczewkach jednodniowych. 

Zdejmować soczewki kontaktowe przed udaniem się na spoczynek

By zapobiegać przesuwaniu się soczewek na oku i nie dopuszczać do ich utknięcia, należy zdejmować je przed udaniem się na spoczynek. Spanie w soczewkach prowadzi bowiem do wysuszania gałki ocznej i może powodować nieprzyjemne doznania. 

Jeżeli zaklinowaniu uległa jednodniowa soczewka kontaktowa, po jej usunięciu z oka należy ją natychmiast wyrzucić, nawet jeżeli od jej założenia minęło niewiele czasu. W wypadku soczewki wielokrotnego użytku, przed ponownym założeniem wymagane jest jej dokładne oczyszczenie płynem pielęgnacyjnym.

5/5 - (1 vote)