O tym jak ważne jest zdrowie oczu nie trzeba przekonywać chyba nikogo – wszak to właśnie oczy są jednym z najważniejszych organów umożliwiających nam obserwację i doświadczanie świata.

Widzenie bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych to dziś jednak przywilej, którym cieszy się coraz mniej osób, a wszystko to za sprawą coraz większego wysiłku, na jaki narażone są ludzkie oczy dzięki wszechobecnym monitorom, ekranom czy sztucznemu oświetleniu. Co gorsze, większość ludzi odwiedza okulistę dopiero wtedy, gdy zaczyna odczuwać jakiekolwiek niedogodności – sytuację tą można zaobserwować nawet u osób starszych, które są przecież jedną z głównych grup ryzyka zachorowania na zaćmę! Jak często należy więc chodzić do okulisty? Jak często muszą to robić osoby po 60 roku życia?

 

Profilaktyczne badania wzroku

Kontrolne badania wzroku jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziły. Nawet dzieci, które dopiero zaczynają korzystać w pełni ze swoich oczu, powinny być kontrolowane przez okulistę co najmniej raz na dwa lata. Wszystko po to, by upewnić się, czy nie rozwija się u nich żadna wada wzroku i w razie problemów w miarę szybko rozpocząć jej korekcję. Młode osoby, u których wykryto już wadę wzroku powinny odwiedzać okulistę co najmniej raz do roku i utrzymywać swój stan oczu pod kontrolą. Im dalej w życie, tym badania kontrolne powinny stawać się dla człowieka bardziej rutynowym i regularnym zadaniem – po 60 roku życia, gdzie ryzyko wystąpienia zaćmy i jaskry zaczyna znacząco wzrastać, zaleca się badania wzroku raz do roku.

Im częściej odwiedzasz okulistę, tym łatwiej wykryć zaćmę

Nie da się ukryć, że dziś coraz częściej narażamy swoje oczy na nadwyrężenie i zmęczenie z powodu kontaktu z suchym powietrzem, klimatyzacją, ekranami komputerów czy ostrymi, sztucznymi światłami. Kontrola u okulisty co najmniej raz w roku jest więc dobrym sposobem na upewnienie się, że o tak ważny element organizmu dbamy należycie. Doskonale wiemy też dziś, że po 40 roku życia soczewka oka zaczyna się starzeć, co może prowadzić do rozwinięcia się zaćmy. Po 60 roku życia ryzyko zachorowania wzrasta jeszcze bardziej, a diagnoza, im wcześniejsza, tym lepiej dla twojego zdrowia i komfortu. Należy pamiętać, że zaćma to choroba postępująca, którą należy mieć pod kontrolą. Jej objawy mogą nie pojawiać się w ogóle przez długi czas, by w pewnym momencie zacząć rozwijać się bardzo szybko.

Obserwuj swoje zdrowie

W OneDayClinic wiemy, jak ważną rolę w dobrej kondycji wzroku odgrywa ich codzienna pielęgnacja. Drobne ćwiczenia, które można z łatwością wykonywać podczas czytania gazety czy pracy na komputerze pozwalają nie tylko odciążyć wzrok, ale i zachować ostrość widzenia na dłużej. Choć nie istnieją wyraźne sposoby na naturalne zapobieganie rozwojowi zaćmy, z czystym sumieniem możemy polecić obserwację stanu własnego wzroku. Jeśli jesteś osobą po 60 roku życia i coraz częściej zauważasz problemy z ostrością obrazu, rozmywanie się go na obrzeżach pola widzenia, coraz gorzej widzisz w ciemności i czasami widzisz „jak przez mgłę”, koniecznie udaj się do okulisty.

Od wczesnej reakcji może zależeć to jak szybko odzyskasz prawidłową jakość wzroku. Im dłużej czekasz, tym większe ryzyko całkowitej utraty wzroku, nie wspominając oczywiście o niezwykłym dyskomforcie towarzyszącym przy codziennych czynnościach.

 

5/5 - (9 votes)