Pracując zdalnie musimy przygotować się do zupełnie nowych realiów pracy z komputerem, w których nie zawsze mamy do dyspozycji idealnie wyprofilowany fotel biurowy, optymalnie dopasowaną wysokość biurka czy dodatkowy ekran z filtrem światła niebieskiego. Zachowanie ergonomii w trakcie tymczasowej pracy w biurze domowym może okazać się równie trudne, jak zadbanie o prawidłowe zdrowie oczu, które wpatrzone przez cały dzień w ekran komputera mogą łzawić, wysuszyć się, piec, swędzieć i być zaczerwienione. Jak dbać o oczy podczas pracy zdalnej?

Podstawowe zasady zdrowego wzroku w pracy przy komputerze

W ostatnich miesiącach wiele osób musiało przenieść swoją pracę z biura do domu – tworząc we własnym M kącik biurowy. Praca zdalna to spore wyzwanie. Należy nie tylko zadbać o wygospodarowanie miejsca do wykonywania obowiązków zawodowych, ale i skoncentrować się, gdy obok toczy się życie domowników. Złe warunki do pracy, częste przerwy czy nadprogramowe zlecenia od szefa oznaczają jedno – nadgodziny. Kolejne godziny spędzone przed ekranem laptopa mogą być przyczyną problemów ze wzrokiem. W takim przypadku niezwykle ważna jest ochrona oczu przed komputerem, a dokładniej emitowanym przez ekran światłem niebieskim.

Generalne reguły, do których warto stosować się, pracując przez większą część dnia przy komputerze, pozostają niezmienne niezależnie do tego, czy pracujesz w biurze, czy też zdalnie. Na zdrowie wzroku wpływa zarówno środowisko, w jakim pracujemy, jak i codzienne nawyki i zwyczaje, o których nie możemy zapominać także w okresie pracy zdalnej, spędzając całe dnie w domu. Dieta, ćwiczenie oczu, odpoczynek, a wreszcie badania kontrole u okulisty. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka – choć na co dzień pozornie nie wymaga uwagi, drobne zaniedbania mogą doprowadzić do rozwoju poważnych problemów. Jak dbać o oczy na co dzień, zwłaszcza jeśli spędzamy długie godziny przed monitorem?

Pamiętaj o nawilżaniu oczu

Jak dbać o wzrok? Pijąc wodę! Nasz organizm w duże mierze składa się z wody. Im jesteśmy starsi, tym jest jej mniej. Odpowiednie nawodnienie to klucz do pięknej skóry, dobrego samopoczucia, ale nie tylko. Odwodnienie może być przyczyną kłopotów ze wzrokiem, prowadząc do suchości, przekrwienia oczu. Problemem jest również zmniejszona częstotliwość mrugania. Mruganie jest automatyczną odpowiedzią organizmu na potrzebę ciągłego nawilżania oczu, ale pracując przy komputerze, często zapominamy o nim i wbijając wzrok w ekran, mrugamy rzadziej niż to konieczne. Po kilku godzinach pracy oczy stają się zaczerwienione, zaczynają piec i swędzieć, a z czasem także łzawić. Takie problemy pogłębiają odczucie zmęczenia i ogólnej niechęci do pracy, która u wielu osób podczas pracy zdalnej jest już i tak wyjątkowo silna. Jak temu zaradzić? Zmęczone oczy od komputera wymagają porcji nawilżenia.

Znajdź w aptece krople nawilżające, które wspomogą naturalny poziom nawilżenia oka, a dodatkowo zadbaj o prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach (minimum 40%). Warto pamiętać, aby wybierać krople nawilżające o sprawdzonym, bezpiecznym składzie bez konserwantów. To także idealny wybór dla osób, które noszą soczewki kontaktowe i wszystkich alergików o wrażliwych, skłonnych do podrażnień oczach. Zwykle tego typu krople są ważne przez kilka miesięcy od momentu otwarcia. Dla osób, które nie mogą przekonać się do kropli lub żelu nawilżającego oczy, dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie maści do oczu. Jeśli chodzi o tego typu maści czy krople do oczu, komputer jest wymagającym przeciwnikiem. Tutaj liczy się przede wszystkim regularna aplikacja i nawilżanie oczu. Stosuj produkty zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle kilka razy w ciągu doby. Aby efekt był lepszy, pozwól sobie na chwilę odpoczynku z zamkniętymi oczami tuż po aplikacji kropli.

Zorganizuj swoje miejsce pracy

Pracując w biurze mamy zwykle wyznaczone stanowisko pracy – własne biurko, fotel, dodatkowy monitor. Pracując w domu, często nie mamy dostępu do takich wygód, ale warto i tak zorganizować miejsce pracy najlepiej, jak to możliwe. Jeśli praca zdalna będzie trwała najwyżej kilka tygodni, nie musisz inwestować w nowe biurko, fotel czy monitor – zorganizuj do pracy stolik w kuchni czy toaletkę w sypialni, pamiętając jednak, by dopasować jak najlepiej wysokość krzesła do wysokości stolika i monitora oraz, ze względu na komfort i zdrowie całego ciała, nie pracować na podłodze, kanapie, w fotelu czy innym miejscu niegwarantującym prawidłowej, ergonomicznej pozycji.

Domowe biuro

Jak przygotować tymczasowe stanowisko pracy w domu? Zadbaj o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia, nie siedź zbyt blisko ekranu (minimum 40 cm odległości), ustaw monitor lub ekran laptopa na wysokości linii wzroku, a jeśli pracujesz na laptopie i ustawienie go wyżej utrudni korzystanie z klawiatury, podepnij drugą, zewnętrzną, by zachować lepszą pozycję siedzącą.

Oświetlenie miejsca pracy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę w pracy przy komputerze odgrywa oświetlenie pomieszczenia. Dla wzroku męczące jest nie tylko wpatrywanie się w ekran, ale też konieczność wyłapywania z niego szczegółów, gdy w pomieszczeniu jest zbyt jasno bądź zbyt ciemno. Pamiętaj, by monitor w miarę możliwości ustawić bokiem do okna (lub źródła światła), by światło nie padało bezpośrednio na matrycę i nie powodowało refleksów odbijających się od ekranu, powodujących większe zmęczenie wzroku. Ochrona oczu przed komputerem to jedno, ale nie można zapomnieć o właściwym oświetleniu pomieszczenia czy biurka, zwłaszcza jeśli pracujesz wieczorem lub w nocy. Lampka na biurku powinna być ustawiona tak, aby jej światło nie drażniło oczu. Najlepszym wyborem będzie zakup lampki z regulacją ramienia. Osoby leworęczne powinny ustawić ją z prawej strony biurka, praworęczni zaś po lewej.

Wykorzystaj odpowiednie filtry w szkłach korekcyjnych

W dzisiejszych czasach bardzo popularne są szkła okularowe z powłoką chroniącą przed światłem sztucznym z urządzeń cyfrowych czy ze sztucznego oświetlenia. Takie rozwiązanie powoduje, że oczy nie są zmęczone i nie wytężają się podczas pracy w tak niekomfortowych warunkach. Obecnie szkła neutralizujące światło niebieskie wybierane są nie tylko przez osoby z wadami wzroku, ale również są idealnym rozwiązaniem dla osób niepotrzebujących korekcji okularowej. Okulary z filtrem światła niebieskiego zapewniają bardziej komfortowe widzenie i zmniejszają obciążenie oczu, więc sprawdzą się idealnie dla osób pracujących sporo czasu przed komputerem czy w sztucznym oświetleniu. Dodatkową zaletą takich szkieł jest lepszy kontrast widzenia oraz bardziej naturalną percepcję barw.

jak dbać o wzrok w czasie pracy zdalnej

Jak chronić oczy przed komputerem – ćwiczenia i dieta

Zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna to jedne z działań profilaktycznych, dzięki którym każdy może zadbać o swoje zdrowie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są one także polecane na zmęczone oczy od komputera. Jeśli chodzi o dietę, o narząd wzroku dbają takie witaminy i minerały, jak witamina C, E, A, cynk, potas, magnez, selen. Warto też zadbać o odpowiednią porcję kwasów omega-3 w menu. Jak to wszystko zapamiętać? Zasada jest prosta – zadbaj o to, aby na Twoim talerzu królowały warzywa i owoce w pomarańczowym i czerwonym kolorze. Z pomocą przychodzą też borówki amerykańskie oraz produkty bogate w luteinę, jak chociażby jarmuż, szpinak, brokuły.

Jak dbać o wzrok w trakcie pracy? Pamiętaj o regularnych przerwach. Oderwij wzrok od ekranu i popatrz w dal. Kreśl oczami ósemki, patrz na boki, na skos. Takie ćwiczenia na oczy zajmują dosłownie chwilkę, a wykonywane regularne przenoszą dobre efekty. Ochrona oczu przed komputerem obejmuje również domowe sposoby na zmęczone oczy. Poleż z żelową, chłodzącą maską na oczach. Kupisz ją w drogerii lub aptece. Możesz też stosować letnie okłady z rumianku, herbaty. Ulgę przynoszą żele pod oczy ze świetlikiem – przy okazji rozjaśniają spojrzenie.

Badanie wzroku

Nie można pisać o tym, jak dbać o oczy, nie wspominając o regularnych wizytach w gabinecie okulistycznym. To jedyny sposób na to, aby sprawdzić ostrość wzroku, zmierzyć ciśnienie w gałkach ocznych, sprawdzić, czy nie rozwijają się tak podstępne i ciche choroby, jak zaćma czy jaskra. W OneDayClinic każda osoba może zapisać się na badanie wzroku telefonicznie lub online, wybierając dogodny termin wizyty. Wizyta w gabinecie obejmuje także dobór odpowiednich szkieł do korekcji wzroku. Warto pamiętać, że jedynie okulary od optyka zapewniają właściwą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne kupione w sklepie odzieżowym lub na bazarku nie mają odpowiednich filtrów i certyfikatów, a ich noszenie negatywnie wpływa na wzrok.

Wizyta u okulisty jest konieczna nie tylko wtedy, gdy mamy zmęczone oczy od komputera. Objawy takie jak m.in. pieczenie i zaczerwienienie oczu, swędzenie czy ropna wydzielina z oczu mogą świadczyć o zapaleniu spojówek, wymagającym leczenia. Z kolei uczucie piasku pod powiekami i pieczenie i łzawienie oczu to objawy typowe dla zespołu suchego oka, które wymaga podania tzw. sztucznych łez, a jeśli te nie pomogą – mocniejszego leku.

Zdrowie oczu a stres – jak odpocząć podczas pracy zdalnej?

Na zdrowie Twojego wzroku może wpływać także stres, który w czasie pandemii koronawirusa, niepewnej sytuacji wielu firm i konieczności przeniesienia się do pracy zdalnej niemalże z dnia na dzień z pewnością odbił się na wielu osobach. Choć nie jest to proste, dla zdrowia oczu i ogólnego dobrego samopoczucia warto postarać się o redukowanie stresu, regularnie wybierając się na spacery, często przebywając na ogrodzie, bawiąc się ze zwierzętami czy całkowicie wyłączyć wzrok i skupić się na audiobooku lub podcaście.

Przebywanie na zewnątrz bardzo dobrze wpływa na zdrowie oczu, szczególnie gdy mamy okazję oderwać wzrok od monitora i patrzeć znacznie dalej, na duże skupiska zieleni. Nie bój się odpoczywać, nawet jeśli praca zdalna zdaje się przytłaczać. Bez odpowiedniej równowagi pomiędzy pracą a relaksem nie można myśleć o wypoczętym organizmie i zdrowych oczach.

Pracujesz w biurze? Sprawdź nasze wskazówki, jak zadbać o wzrok w czasie pracy!

Oceń post