- W jaki sposób dbać o wzrok dziecka?
- Właściwe oświetlenie w pokoju dziecka
- Odpowiednie stanowisko do nauki
- Ograniczanie czasu spędzanego na pracy wzrokowej w bliży
- Ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem
- Wymuszanie przerw w pracy wzrokowej w bliży
- Spędzanie czasu na świeżym powietrzu
- Ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
- Odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u lekarza specjalisty
- Dieta wspomagająca prawidłowy rozwój zmysłu wzroku
- Pierwsze oznaki pogorszenia się wzroku u dziecka
- Postępowanie w wypadku pogorszenia się wzroku u dziecka
- Dlaczego tak ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze oznaki pogorszenia się wzroku dziecka?
Wzrok stanowi jeden z najważniejszych zmysłów w życiu człowieka. Pozwala pobierać z otoczenia olbrzymie ilości informacji, które mózg wykorzystuje w procesie uczenia się. Aby móc cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długi czas, należy podejmować stosowne działania profilaktyczne już od najmłodszych lat.
W jaki sposób dbać o wzrok dziecka?
W celu odpowiedniego zadbania o wzrok dziecka niezbędne jest zamontowanie w jego pokoju właściwego oświetlenia i przygotowanie stosownego stanowiska do nauki. Rodzice powinni również dążyć do ograniczenia czasu spędzanego przez ich pociechę na pracy wzrokowej w bliży i przed ekranem urządzeń elektronicznych. Z punktu widzenia profilaktyki narządu wzroku niezwykle istotne jest ponadto robienie częstych przerw w trakcie pracy wzrokowej, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, stosowanie odpowiedniej ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, a także odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u lekarza specjalisty.
Właściwe oświetlenie w pokoju dziecka
W pokoju dziecka powinny znajdować się różne źródła światła, przystosowane do poszczególnych potrzeb młodego człowieka. Istotne jest zamontowanie:
- lampy sufitowej, której światło ma neutralną lub ciepłą barwę i nie zaburza cyklu snu dziecka,
- lampki nocnej lub stołowej, emitującej ciepłe, niezbyt nasycone światło,
- lampki biurkowej, oświetlającej miejsce pracy i nauki, w której zamontowana jest żarówka emitująca chłodne, białe światło.
Każda z umieszczonych w pokoju dziecka lamp powinna cechować się wysoką jakością i być wyposażona w żarówki pochodzące od renomowanych producentów.
Odpowiednie stanowisko do nauki
Każde dziecko w wieku szkolnym powinno mieć odpowiednio przygotowane stanowisko do nauki. Istotne jest ustawienie lampki biurkowej tak, by młody człowiek nie zasłaniał padającego światła ręką podczas pisania, czytania lub odrabiania zadań domowych.
Ograniczanie czasu spędzanego na pracy wzrokowej w bliży
W dbaniu o wzrok dziecka ważne jest ograniczenie czasu spędzanego na pracy wzrokowej z bliży, a więc czytaniu, pisaniu, odrabianiu lekcji i korzystaniu z urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany. Poza czasem szkolnym, czas spędzony na tych aktywnościach nie powinien przekraczać trzech godzin dziennie.
Ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem
Ekrany różnych urządzeń elektronicznych – komputerów, tabletów, smartfonów, a także telewizora – emitują dużą ilość wysokoenergetycznego światła niebieskiego, które powoduje zmęczenie oczu i stanowi zagrożenie dla właściwego funkcjonowania siatkówki. Korzystanie z nich wymaga również długotrwałego skupiania wzroku na niewielkim płaskim monitorze znajdującym się bardzo blisko twarzy, co może prowadzić do innych dolegliwości narządu wzroku, takich jak zaburzenia akomodacji i konwergencji oka. Z tego powodu konieczne jest ograniczanie czasu, jakie dziecko spędza przed ekranem urządzeń elektronicznych.
Wymuszanie przerw w pracy wzrokowej w bliży
W celu właściwego zadbania o stan wzroku dziecka rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do robienia częstych przerw podczas pracy wzrokowej z bliży, a więc przy czytaniu, odrabianiu lekcji oraz korzystaniu z komputera i innych urządzeń elektronicznych. Warto przy tym zastosować zasadę 30 – 20 – 10, która sprowadza się do tego, by po każdych 30 minutach wysiłku wzrokowego robić 20 sekund przerwy, w trakcie których należy patrzeć na obiekty znajdujące się w odległości co najmniej 10 metrów od osoby patrzącej.
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu
Kontakt ze światłem dziennym jest niezwykle istotny dla zachowania prawidłowych funkcji narządu wzroku. Z tego powodu rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jest to szczególnie istotne podczas ciemnych zimowych miesięcy, gdy słońce zachodzi bardzo wcześnie. Jeżeli to możliwe, dziecko powinno spędzać na zewnątrz przynajmniej dwie godziny dziennie – zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia to minimum, jakie mały człowiek powinien poświęcać na aktywności w plenerze.
Ochrona wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
Choć przebywanie na dworze jest dobre dla wzroku dziecka, należy pamiętać, że nadmiar światła słonecznego może mieć również negatywny wpływ. W celu ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV konieczne jest zakładanie kapelusza z rondem lub czapki z daszkiem oraz dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych z soczewkami wyposażonymi w odpowiednio wysokie filtry.
Odbywanie regularnych wizyt kontrolnych u lekarza specjalisty
Dbanie o narząd wzroku dziecka wymaga odbywania regularnych wizyt kontrolnych u okulisty, najlepiej co dwa lata, o ile lekarz specjalista nie zadecyduje inaczej. Dowiedz się, czym zajmuje się ortoptyka pediatryczna.
Dieta wspomagająca prawidłowy rozwój zmysłu wzroku
W dbaniu o prawidłowy rozwój zmysłu wzroku dziecka niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Młody człowiek powinien spożywać duże ilości owoców i warzyw oraz produkty zawierający kwasy omega 3. Dieta dziecka musi być również bogata w witaminy C, E i A, a także selen i luteinę.
Witamina C
Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu – substancji odpowiedzialnej za trwałość naczyń krwionośnych w gałkach ocznych. Niedobór tej witaminy powoduje kruchość naczyń spojówki i może wywoływać miniwylewy oraz krwotoki podspojówkowe, których skutkiem jest uszkodzenie wzroku.
Witamina E
Witamina E, zwana potocznie witaminą młodości, jest silnym przeciwutleniaczem i korzystnie wpływa na narząd wzroku. Można ją dostarczać do organizmu, spożywając pestki słonecznika, pestki dyni, sezam oraz oleje roślinne.
Prowitamina A – beta-karoten
Prowitamina A, czyli beta-karoten, to silny przeciwutleniacz zwalniający wolne rodniki, które powodują uszkodzenie narządu wzroku. Odgrywa istotną rolę w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Niedobór prowitaminy A w organizmie prowadzi do tak zwanej kurzej ślepoty, czyli pogorszenia widzenia po zmroku, oraz zespołu suchego oka.
Selen
Selen to minerał biorący udział w procesie przekształcania witaminy A w rodopsynę, czyli występujący w siatkówce światłoczuły barwnik, dzięki któremu możliwe jest widzenie po zmierzchu i przy słabym oświetleniu.
Luteina
Luteina to organiczny związek chemiczny chroniący wzrok przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Pełni niezwykle istotną rolę w profilaktyce chorób oczu. Luteinę można dostarczyć do organizmu, spożywając zielone warzywa, takie jak szpinak czy też brukselka.
Pierwsze oznaki pogorszenia się wzroku u dziecka
Pierwsze oznaki pogorszenia się wzroku dziecka, które powinny zaalarmować rodziców i opiekunów, to:
- częste mrużenie oczu przez dziecko,
- potrzeba przyglądania się przedmiotom z bardzo małej odległości, objawiająca się zbytnim zbliżaniem się do telewizora i trzymaniem w pobliżu twarzy książek, urządzeń ekranowych oraz małych zabawek,
- nadmierne pochylanie się nad kartką w trakcie pisania lub rysowania.
Postępowanie w wypadku pogorszenia się wzroku u dziecka
W razie zaobserwowania objawów mogących wskazywać na pogorszenie się wzroku u dziecka konieczne jest jak najszybsze odbycie konsultacji z lekarzem okulistą lub optometrystą. W trakcie wizyty specjalista wykona szereg badań umożliwiających ocenę ewentualnej wady wzroku, a następnie dobierze optymalny sposób jej korekcji. Możliwe jest również wdrożenie postępowania mającego na celu zahamowanie tempa narastania postępującej krótkowzroczności, poprzez zastosowanie specjalnych szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych.
Dlaczego tak ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze oznaki pogorszenia się wzroku dziecka?
Krótkowzroczność jest wadą wzroku, której nie sposób cofnąć ani wyleczyć. Szybkie zareagowanie na pierwsze oznaki pogorszenia jakości widzenia u dziecka pozwala jednak wdrożyć działania umożliwiające kontrolę progresji wady. Rozpoczęte odpowiednio wcześnie, minimalizują ryzyko powikłań i obniżają ostateczne wartości korekcyjne wady wzroku.
Dowiedz się więcej: Soczewki hamujące postęp krótkowzroczności u dzieci