Długotrwała praca przy komputerze może powodować różnorodne dolegliwości, które określane są zbiorczo mianem Syndromu Widzenia Komputerowego. Problemy tego typu dotyczą nawet 75% osób spędzających przed ekranem ponad dwie godziny dziennie. W celu zapobiegania nieprzyjemnym dolegliwościom stworzone zostały specjalne okulary do komputera. Jak działają i czy faktycznie chronią wzrok?
Praca przed komputerem a wzrok
Człowiek mruga w normalnych warunkach około dwanaście razy na minutę. W trakcie pracy przy komputerze częstotliwość mrugania ulega jednak znacznemu obniżeniu. Powoduje to niedostateczną ilość filmu łzowego i w efekcie niewystarczające nawilżenie zarówno spojówki, jak i rogówki oka. Może to prowadzić do Zespołu Suchego Oka – schorzenia, któremu towarzyszą bóle głowy i zaburzenia koncentracji. Spędzanie długich godzin przed ekranem komputera sprawia ponadto, iż wzrok przez dłuższy czas skupia się na jednym obiekcie, zamiast jak to ma miejsce w normalnych warunkach, zmieniać punkt skupienia wzroku z bliższego na dalszy. Prowadzi to do znacznego osłabienia mięśni oka oraz niezwykle istotnej dla jakości widzenia zdolności do akomodacji. Efektem jest tak zwane cyfrowe zmęczenie, które daje takie objawy, jak:
- rozmazane widzenie,
- zwiększona wrażliwość na światło, która może powodować bolesność oczu,
- pieczenie oczu,
- swędzenie oczu,
- zaczerwienienie gałek ocznych,
- uczucie kłucia i drapania w oku, określane jako „piasek pod powiekami”,
- ból gałek ocznych.
Niekorzystny wpływ na wzrok ma także promieniowanie emitowane przez ekran komputerowy, które może prowadzić do różnorodnych konsekwencji zdrowotnych, przede wszystkim:
- bóli głowy,
- problemów z koncentracją,
- bóli kręgosłupa, które mają związek z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała przy przybliżaniu się do monitora w celu ograniczenia dolegliwości ze strony narządu wzroku,
- bezsenności na skutek zahamowania wydzielania pełniącej istotną funkcję przy zasypianiu melatoniny przez emitowane przez ekran komputera niebieskie światło,
- obniżenia ostrości wzroku,
- uszkodzenia siatkówki,
- zwyrodnienia plamki żółtej.
Okulary do pracy przy komputerze – jak działają?
Okulary do pracy przy komputerze są wyposażone w szkła posiadające specjalne powłoki, które chronią wzrok przed odbiciami i refleksami świetlnymi oraz negatywnym wpływem niebieskiego światła emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych. Soczewki w okularach ochronnych do komputera są również z reguły wyposażone w powłokę antyelektrostatyczną, która sprawia, że szkła nie przyciągają kurzu oraz innych zawieszonych w powietrzu mikrocząsteczek. W znacznym stopniu ułatwia to czyszczenie okularów, służy również zatrzymaniu wytwarzanego przez sprzęt elektroniczny promieniowania elektromagnetycznego, które także posiada negatywny wpływ na wzrok człowieka.
Przeczytaj także: Minusy czy plusy - czym się różnią wady wzroku?
Co daje powłoka antyrefleksyjna?
Powłoka antyrefleksyjna znacząco podnosi komfort pracy, zapobiegając zmęczeniu oczu. Jest to możliwe dzięki:
- niwelowaniu ilości refleksów świetlnych, które bardzo często pojawiają się na ekranie komputera i innych urządzeń elektronicznych,
- poprawieniu kontrastu oraz ostrości.
Antyrefleksyjne okulary przydają się nie tylko w trakcie pracy przy komputerze, lecz także podczas przebywania w biurze, gdzie dominuje sztuczne oświetlenie, oraz przy prowadzeniu samochodu. Są szczególnie pomocne przy kursach w nocy i o zmierzchu – okulary antyrefleksyjne niwelują odbicia świetlne i redukują oślepiające w trakcie jazdy odblaski.
Co daje powłoka z filtrem niebieskiego światła?
Niebieskie światło, czyli światło emitowane przez monitory urządzeń elektronicznych, takie jak komputery, smartfony, tablety, a także telewizory, jest istotne dla regulacji cyklu dobowego. Osoby korzystające z ekranów w późnych godzinach wieczornych mogą doświadczać nadmiernego pobudzenia organizmu, które powoduje problemy z zasypianiem. Okulary z filtrem niebieskiego światła zapobiegają zaburzeniom cyklu dobowego i pomagają zachować właściwą higienę snu. Soczewki tego typu mają delikatnie żółte zabarwienie, które jest niemal niedostrzegalne zarówno dla użytkowników okularów, jak i postronnych osób.
Okulary do monitora – rodzaje
Z okularów do monitora powinny korzystać wszystkie osoby spędzające wiele czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych niezależnie od tego, czy posiadają wadę wzroku. Dostępne są zarówno okulary korekcyjne do komputera, jak i okulary do komputera bez wady wzroku.
Okulary korekcyjne do komputera
Dostępne są okulary korekcyjne do komputera, które nie tylko wyrównują posiadaną krótko- lub dalekowzroczność, lecz także zabezpieczają przed niekorzystnym wpływem promieniowania emitowanego przez ekrany. Okulary tego typu są wskazane również dla użytkowników soczewek kontaktowych – soczewki nie chronią oczu przed niebieskim światłem, dlatego wszystkie osoby pracujące przed komputerem powinny rozważyć zmianę szkieł kontaktowych na okulary na czas pracy.
Okulary do komputera bez wady wzroku
Dla osób, które nie mają wady wzroku, lecz chcą chronić swoje oczy przed negatywnym wpływem promieniowania emitowanego przez monitory, stworzone zostały okulary zerówki do komputera – oprawki ze szkłami bez mocy optycznej, wyposażonymi w specjalne powłoki ochronne.
Okulary do komputera – czy warto?
Osoby spędzające dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych powinny zdecydować się na okulary ochronne do komputera, gdyż chronią one wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania i nadmiernym wysiłkiem wzrokowym. Okulary tego typu zapobiegają poczuciu dyskomfortu, równocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia, nieodwracalnych zmian wywołanych oddziaływaniem na oczy niebieskiego światła emitowanego przez monitory. Stosując okulary wyposażone w szkła z powłoką antyrefleksyjną i filtrem światła niebieskiego, można uchronić oczy przed pieczeniem i zaczerwienieniem, a także zwyrodnieniami plamki żółtej, które mogą prowadzić do trwałej ślepoty. Okulary do siedzenia przed komputerem zapobiegają ponadto problemom ze snem spowodowanym pobudzającym wpływem niebieskiego światła na organizm.
Przeczytaj także: Czym jest astygmatyzm?
Jak wybrać okulary do komputera?
O wyborze okularów do pracy przed komputerem decydują przede wszystkim posiadana wada wzroku oraz osobiste potrzeby i preferencje. Decyzja w tym zakresie powinna zostać skonsultowana z lekarzem okulistą lub optometrystą. Przy dobieraniu właściwych szkieł, specjalista w tej dziedzinie wymaga zazwyczaj informacji na temat:
- odległości monitora od twarzy,
- rodzaju używanego komputera,
- ewentualnej pracy na różnych odległościach,
- posiadanych wad wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu,
- wieku użytkownika okularów.
W sytuacji, gdy oko pacjenta zaczyna tracić pierwotną zdolność akomodacji, okulary do ekranów powinny zostać wyposażone w soczewki progresywne, które umożliwiają ostre widzenie na różne odległości. Ograniczenie akomodacji oka, tak zwana prezbiopia, jest naturalną konsekwencją wieku i dotyczy zazwyczaj osób po czterdziestym roku życia.
Ile kosztują okulary do komputera?
Ceny okularów do komputera mogą być bardzo różne. Najtańsza, pozbawiona dodatkowych uszlachetnień soczewka do okularów antyrefleksyjnych do komputera to koszt około 60 złotych za sztukę, jednak soczewki tego typu mogą osiągać ceny prawie czterokrotnie większe, jeżeli zostały wyposażone w filtr niebieskiego światła i zapobiegającą zarysowaniom powłokę krzemową. Na koszt soczewek do okularów do pracy z komputerem wpływ ma także posiadana wada. Osoby z wadą wykraczającą poza 2,5 dpt, które wybiorą soczewki pocieniane, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 230-850 złotych za jedną soczewkę. Do kosztu soczewek należy ponadto dodać koszt oprawek, który oscyluje od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych, w wypadku oprawek sygnowanych logo znanego producenta.