Choroby oczu to częsta przypadłość Polaków, zwłaszcza w starszym wieku. Jedną z nich jest zaćma, czyli zmętnienie soczewki oka. Początkowo nie daje jednoznacznych objawów, dlatego problem dostrzegany jest zazwyczaj w znacznym stadium rozwoju choroby. Szybka reakcja ma tutaj kluczowe znaczenie, gdyż bagatelizowanie problemu może doprowadzić do utraty wzroku.

Objawy zaćmy, czyli co powinno Cię zaniepokoić?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba oczu, która najczęściej występuje u osób po 60. roku życia. Powstaje wskutek postępujących zaburzeń metabolizmu białek w obrębie soczewki, co skutkuje jej zmętnieniem oraz utrudnieniem przepływu światła do siatkówki – jest to niezbędny element do prawidłowego i ostrego widzenia. Nieleczona zaćma będzie utrudniać codzienne funkcjonowanie, a w konsekwencji może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Choć zaćma kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to może być również wrodzona. Powstaje ona wskutek:

  • aberracji metabolicznych bądź chromosomalnych;
  • wad rozwojowych gałki ocznej;
  • uwarunkowań dziedzicznych;
  • zakażeń wewnątrzmacicznych;
  • wskutek narażenia płodu na niektóre leki.

Zaćma może niepostrzeżenie rozwijać się latami, właśnie dlatego istotne jest, aby zwrócić uwagę na zmiany zachodzące w polu widzenia.

Zaćma nie powoduje dolegliwości bólowych czy swędzenia. Jednym z pierwszych objawów jest pogorszenie ostrości wzroku, które zazwyczaj tłumaczone jest zmęczeniem czy też podeszłym wiekiem. Pacjenci najczęściej sięgają wówczas po mocniejsze szkła w okularach korekcyjnych. Innym bagatelizowanym symptomem jest coraz częstsze przecieranie szkieł, wynikające z poczucia ich ciągłego zabrudzenia. Takie odczucie spowodowane jest początkową fazą mętnienia soczewki oka. Postępująca choroba sprawi, że dana osoba będzie miała problemy z widzeniem w dużym nasłonecznieniu, natomiast w pochmurne dni jej wzrok będzie znacznie lepszy. Częstym symptomem jest również niemożność rozróżnienia barw. Innymi objawami zaćmy są: narastająca krótkowzroczność, szybsze męczenie się oczu, przymglone widzenie, obraz zniekształconych przedmiotów, problemy z oceną odległości, przebarwienie oczu, wrażliwość na jasne światło czy trudności z dobraniem odpowiednich okularów. W sytuacji, kiedy powyższe objawy utrzymują się przez dłuższy czas i nie znikają mimo relaksu i wypoczynku, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź: Najważniejsze informacje dot. leczenia zaćmy

Wygląd oka z zaćmą – czy da się ją zauważyć?

Wygląd oka uzależniony jest od stadium rozwoju katarakty. Jednym z objawów zaćmy jest przebarwienie oczu, które wraz z postępem choroby staje się coraz wyraźniejsze. Nagromadzenie białek w soczewce powoduje jej zmętnienie bądź zmienia jej zabarwienie na szare, brązowe lub żółte. Obserwując oczy osoby zmagającej się z zaćmą, można dostrzec, że źrenice zmieniają swoje zabarwienie z czarnego na szare lub białe. Zdarzają się również sytuacje, w których kolor zmienia się na żółto-brązowy.

Zmiany te mogą być zauważalne przez otoczenie. Osoby bliskie są w stanie dostrzec przebarwienia soczewki. Wraz z rozwojem choroby zmiany w barwie mogą być dostrzeżone przez samą osobę chorą.

Jak widzi osoba z zaćmą?

Często pada pytanie, jak widzą osoby z zaćmą lub jak się widzi przy zaćmie? Osoby z kataraktą widzą świat, jak przez brudną szybę. Przedmioty są zamazane, a żywe kolory znacznie bledną. Widzenie w słoneczne dni lub też po zmroku jest znacznie utrudnione. Dodatkowo przebywanie w nasłonecznionym miejscu i wpatrywanie się w odbijające się światło na danej powierzchni może powodować dyskomfort lub nawet ból. Z kolei patrzenie na reflektory przejeżdżających pojazdów będzie powodowało występowanie złudzeń optycznych, które polegają na pojawieniu się świetlistych pierścieni. Dodatkowo zaćma sprawia, że okulary, które noszone są przez osoby z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością, nie spełniają swojej funkcji. Ich działanie wydaje się za słabe. W tym przypadku częstym objawem zaćmy jest również zmęczenie oraz łzawienie oczu. Katarakta może powodować także podwójne widzenie. Oznacza to, że pojedynczy przedmiot jest dostrzegany jako dwa identyczne obiekty. Warto jednak pamiętać, że objaw ten może mieć podłoże w innych chorobach oczu. Podwójne widzenie występuje najczęściej rano, po otworzeniu oczu bądź późnym wieczorem. Duże zmęczenie również może się przyczynić do tego zjawiska.

Wpływ zaćmy na codzienne życie

Brak reakcji na pojawiające się objawy będzie skutkowało rozwojem choroby. Wraz z jej postępem pojawią się trudności w codziennym funkcjonowaniu. Stopniowa utrata wzroku może skutkować pogorszeniem ostrości widzenia, natomiast obraz będzie widziany jakby przez mgłę. Dodatkowo może wystąpić uczucie zmęczenia oczu, wrażliwość na jasne oświetlenie, problemy z czytaniem czy zaburzenia w postrzeganiu kolorów oraz kształtów. Symptomy te mogą prowadzić do rezygnacji z codziennych przyjemności, pasji bądź zajęć, co przełoży się na utratę dobrego samopoczucia i stres. Dodatkowo osoba chora poprzez ograniczenia związane z widzeniem, nie jest w stanie wspierać rodziny w codziennych obowiązkach. Zaćma może skutkować również brakiem możliwości wykonywania pracy zawodowej lub koniecznością rezygnacji z prowadzenia wszelkich pojazdów, gdyż nieprawidłowe widzenie zwiększa ryzyko wypadków. Brak specjalistycznego leczenia będzie prowadziło do utraty samodzielności, co może destruktywnie wpływać na osoby starsze. Wymienione sytuacje będą powodować również obniżenie nastroju, nerwowość czy poczucie beznadziejności, stąd też po dostrzeżeniu niepokojących objawów, warto udać się do specjalisty na dokładne badania.

jak widzi osoba z zaćmą

Operacja zaćmy w Czechach na NFZ – jak wygląda leczenie?

Część osób decyduje się na operację zaćmy w Czechach. To najczęściej wybierany kraj przez Polaków. Takie rozwiązanie jest możliwe, dzięki unijnej dyrektywie o transgranicznej opiece medycznej - możliwe jest leczenie w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Co ważne, należny jest również zwrot kosztów leczenia danego schorzenia. Zabieg usunięcia zaćmy w Czechach zyskuje na popularności. Cała procedura nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z konsultantem kliniki w Polsce. Po uzgodnieniu wszelkich formalności pacjent udaje się na wizytę kwalifikacyjną, podczas której dobierana jest soczewka wewnątrzgałkowa. Na tym etapie istnieje możliwość wyboru soczewki refundowanej przez NFZ lub z dodatkowymi parametrami, za którą należy zapłacić. Dalszy etap to operacja zaćmy.

Zaćma może przysporzyć wielu trudności w życiu codziennym. Na szczęście jest ona uleczalna i można ją usunąć operacyjnie. Zabieg trwa najczęściej ok. 20 minut i jest wykonywany pod znieczuleniem. Należy pamiętać, że bagatelizowanie występujących objawów może skutkować utratą wzroku.

5/5 - (1 vote)