Coraz gorsza jakość widzenia po osiągnięciu pewnego wieku jest czymś normalnym. Starczowzroczność jest naturalnym procesem i dotyka praktycznie każdego zaraz po ukończeniu 40 roku życia, niektórych odrobinę później.

Jeśli wcześniej nie miałeś problemów ze wzrokiem, a teraz musisz manewrować odległością trzymanego telefonu przed oczami aby coś zobaczyć, to znak, że ten problem dotyczy już także Ciebie. Starczowzroczność, czyli inaczej prezbiopia to efekt naturalnego starzenia się organizmu i soczewki oka.

Na czym polega prezbiopia?

Człowiek rodzi się z niezwykle miękką i elastyczną soczewką oka, która łatwo dostosowuje się do odległości, na jaką patrzymy. Z wiekiem soczewka twardnieje i staje się mniej elastyczna, co utrudnia jej akomodację – czyli zdolność dostosowywania się do obrazu, na który patrzymy z bliska.

Jak skorygować prezbiopię?

Istnieje kilka sposobów na to, aby skorygować starczowzroczność. W OneDayClinic jednym z nich jest dobór okularów progresywnych. W tym celu niezbędna jest wizyta u optometrysty, który wykona niezbędne badania i dobierze właściwą korekcję.

Czym są okulary progresywne?

Szkła progresywne to najwyższa klasa szkieł optycznych. Stanowią one złoty środek, umożliwiając jednoczesną korekcję kilku różnych wad wzroku i umożliwiając precyzyjne widzenie z bliska.
Osoby, których wada wzroku wymaga zastosowania okularów progresywnych (lub kilku różnych par okularów do poszczególnych czynności) mają problem z ustabilizowaniem obrazu po zmianie odległości na jaką spoglądają. Ich wzrok musi się po prostu przyzwyczaić do innej przestrzeni optycznej. Dzieje się tak przez małą elastyczność soczewki, o której wspominaliśmy na początku wpisu.

Soczewka w okularach progresywnych łączy w sobie zalety trzech par okularów. Część szczytowa soczewki jest przeznaczona do obserwowania oddalonych przedmiotów, a jej dolna część zawiera szkło przeznaczone do precyzyjnego widzenia z bliska. Często zapominamy, że w naszym życiu są też odległości pośrednie, tj. monitor komputera, nawigacja, czy deska rozdzielcza w samochodzie, Klient w biurze, gotowanie. Niestety dużo osób zaniedbuje te odległości, a przecież w okularach do czytania nie zobaczymy dobrze komputera.

Musimy się przybliżać do monitora, aby lepiej widzieć wyświetlane treści. Szkła progresywne dają dobre widzenie na te trzy odległości. Dzięki tak zaawansowanym technicznie szkłom, nasza wada postępuje dużo wolniej, ponieważ nosimy cały czas odpowiednią korekcję. Całość tworzy jedną soczewkę, która w całym swoim zakresie gwarantuje pacjentowi wyraźne widzenie.

„Słyszałam, że ciężko się przyzwyczaić do okularów progresywnych"

Bardzo często zdarza się nam słyszeć to zdanie w naszych Klinikach Optyczno - Okulistycznych. Jest to jednak błędne przekonanie, które jest powielane na tyle często, że pacjenci naprawdę w to wierzą.

Szkieł progresywnych jest kilka rodzajów. Rozpoczynając od konstrukcji najsłabszej, dal w niej widziana jest dobrze, przechodząc jednak do odległości pośrednich i bliskich, mamy zawężone pole widzenia. Zmuszeni jesteśmy manewrować głową, aby swobodnie przeczytać książkę. Rzeczywiście może być trudniej się do niej przyzwyczaić, ponieważ przejście pomiędzy mocami od dali do bliży jest bardzo drastyczne. Takie konstrukcje nie są zalecane osobom wykonującym pracę biurową ze względu na obniżony komfort pracy.

Technologia poszła już jednak do przodu. Idąc w coraz bardziej zaawansowaną konstrukcję, pole widzenia do odległości pośrednich i bliskich rozszerza się, dając duży komfort z użytkowania takich szkieł, dzięki czemu o wiele łatwiej się do nich przyzwyczaić. W naszych Klinikach Optyczno - Okulistycznych dobierzemy odpowiednie szkła, dostosowując je do trybu życia i perfekcyjnej jakości widzenia.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja starczowzroczności to trwała i maksymalnie skuteczna alternatywa dla okularów progresywnych. Światło, które wpada do oka przechodzi przez wszystkie jego elementy, tj. rogówkę, czyli błonę ochronną oka, stąd przechodzi przez komorę przednią oka, wpada przez źrenicę, a stamtąd już w głąb oka na soczewkę, która ogniskuje ją na siatkówce. I to tak w skrócie, ponieważ cały temat działania oka to temat na rozległy elaborat.

Cały ten skomplikowany proces powoduje, że możemy dobrze widzieć. Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie krzywizny rogówki, modelując jej kształt przy pomocy lasera. Jej docelowy kształt jest uzależniony od wady wzroku, jaka ma zostać skorygowana. I tak w przypadku krótkowzroczności dochodzi do spłaszczenia centrum rogówki, a w przypadku nadwzroczności – do jej uwypuklenia.

Niezależnie od wady, głównym celem zabiegu jest uformowanie kształtu rogówki w taki sposób, aby umożliwiła ona jak najlepsze skupianie światła, a co za tym idzie – jak najlepszą jakość i ostrość widzenia.

Laserowa korekcja wzroku – permanentne rozwiązanie problemu starczowzroczności w OneDayClinic

W naszych Klinikach wciąż wprowadzamy nowe rozwiązania i udogodnienia tak, aby sprostać wymaganiom każdego pacjenta. Jednym z nich jest właśnie laserowa korekcja wzroku, która jest możliwa dzięki współpracy z kliniką Voigt.

4.4/5 - (33 votes)