Oko po operacji zaćmy jest naprawdę wrażliwym i podatnym na przeróżne czynniki narządem, o który należy zadbać z największą dokładnością. Określone podczas badania kontrolnego zalecenia pooperacyjne i rekonwalescencyjne należy traktować jako jedyną drogę do pełnego zdrowia, bo to właśnie na początkowych etapach gojenia się oka ryzyko uszkodzenia jego struktury jest najwyższe. Wśród ważniejszych i niestety często pomijanych przez pacjentów zaleceń znajduje się zakup odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które skutecznie ochronią oko przed działaniem szkodliwych promieni UV i pozwolą mu dostosować się do panującej dookoła jasności we własnym tempie. Jakie okulary przeciwsłoneczne należy kupić po operacji zaćmy i dlaczego w ogóle należy je nosić?

Odpowiednia ochrona oczu po operacji zaćmy

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe stosowane podczas operacji zaćmy do zastąpienia usuwanej soczewki naturalnej mogą występować w dwóch wariantach kolorystycznych – białym i żółtym.

Te pierwsze to najbardziej standardowy wariant soczewek, które nie gwarantują odpowiedniej ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem światła słonecznego i tzw. światłem niebieskim. Co więcej, często nie chronią też przed ostrym światłem sztucznym, powodując pooperacyjny dyskomfort także w mocno oświetlonych pomieszczeniach.

Soczewki żółte to z technicznego punktu widzenia soczewki z filtrem UV oraz co ważniejsze filtrem światła niebieskiego, którego zadaniem jest ochrona siatkówki przed niebezpiecznym promieniowaniem. Istnieje wiele teorii dotyczących tego, jak filtry światła niebieskiego w soczewkach wpływają na jakość widzenia po operacji zaćmy, jednak pewne jest to że częściowo eliminują konieczność korzystania z okularów przeciwsłonecznych.[1]

W OneDayClinic masz wybór odpowiednieJ soczewki przy operacji zaćmy. Sprawdź naszą ofertę!

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy

Zbyt intensywne światło w połączeniu ze szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i światłem niebieskim wpływają negatywnie nawet na zdrowe oko, dlatego też zabezpieczanie przed nimi wrażliwego oka po operacji zaćmy jest niezwykle istotne. Osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem, już po jednorazowej ekspozycji na działanie promieni słonecznych mogą skarżyć się na podrażnienie czy łzawienie oczu. W przypadku pacjentów po zabiegu usunięcia zaćmy, reakcja oczu na promieniowanie UV jest znacznie silniejsza i może skończyć się uszkodzeniem wzroku. Stąd tak ważny jest dobór okularów po operacji zaćmy.

Choć sam zabieg usunięcia zaćmy nie należy do najbardziej inwazyjnych, a sam okres rekonwalescencji jest tu znacznie krótszy i łagodniejszy niż po pełnej operacji, oko wymaga mimo wszystko czasu by przystosować się do nowej sytuacji. Ważne jest tu też zaznaczenie, że oko po operacji usunięcia zaćmy staje się znacznie bardziej wrażliwe na światło słoneczne i często też bardziej podatne na uszkodzenie dna oka czy rozwinięcie zwyrodnienia plamki żółtej właśnie pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce. Okulary przeciwsłoneczne wydają się być tu najlepszym rozwiązaniem ochronnym. Warto też dodać, że ich noszenie nie jest uzależnione jedynie od słonecznej pogody, promieniowanie UV jest szkodliwe także w pochmurne dni. Jakie okulary po operacji zaćmy kupić? Producenci zapewniają szeroką gamę modeli okularów. Ich wybór nie może być jednak w żadnym stopniu przypadkowy.

Okulary przeciwsłoneczne stosowane po operacji usunięcia zaćmy powinny być przede wszystkim okularami pochodzącymi ze sklepu optycznego, gwarantującymi pełną ochronę przed każdym rodzajem szkodliwego promieniowania słonecznego (przeczytaj więcej na temat: okulary ze straganu czy od optyka?). Ta sama zasada dotyczy także kupowania okularów przeciwsłonecznych dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Powód jest prosty. Okulary ze straganu czy drogerii, choć kuszą modnym designem i ciemnymi szkłami, nie zapewniają odpowiedniej ochrony wzroku. Ciemne szkła bez właściwych filtrów bardziej szkodzą, niż pomagają, zapewniając oczom „fałszywą” barierę ochronną. Dlaczego? Przyciemnione szkła sprawiają, że źrenice oczu się rozszerzają, przez co wpada przez nie więcej szkodliwych promieni słonecznych.

Wróćmy jednak do zagadnienia okulary przeciwsłoneczne zaćma. W przypadku osób z wszczepioną soczewką białą, okulary przeciwsłoneczne muszą być stosowane właściwie na stałe, jako że szkodliwe światło niebieskie może docierać wówczas w zbyt dużych ilościach do dna oka, powodując nieodwracalne uszkodzenia siatkówki.

Soczewka żółta ogranicza konieczność ich stosowania do dni bardzo słonecznych, podczas jazdy samochodem, w otoczeniu wody (na basenie, nad morzem), a także w zimie, gdzie promienie odbijają się od śniegu oślepiając oko ze zdwojoną siłą. Mimo wszystko warto zadbać o ochronę oczu każdego dnia, bez względu na warunki pogodowe.

okulary zaćma

Jak właściwie dobrać okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy?

Okulary dostępne na przeróżnych stoiskach w centrach handlowych, na targach, w supermarketach a często nawet w aptekach nie należą do produktów wysokiej jakości. Filtr światła niebieskiego jest dla osoby po operacji zaćmy niezbędny, jednak w tańszych modelach okularów bardzo często zwyczajnie go brak.

Co więcej, okulary z filtrem nie blokują docierającego do oka światła, a jedynie odfiltrowują to, które dla oka jest szkodliwe – standardowe okulary przeciwsłoneczne najczęściej blokują część każdego światła docierającego do oka, ograniczając więc sposób, w jaki chory postrzega świat zewnętrzny. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem nie przyciemniają więc świata, a jedynie eliminują szkodliwe działanie promieni słonecznych na oko i efekt oślepienia z powodu zbyt ostrego światła. [2]

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto pamiętać o tym, że ciemny kolor soczewki okularu wpływa wyłącznie na światło widzialne, a nie ultrafioletowe czy niebieskie. Z tego też powodu większość tanich okularów przeciwsłonecznych nie gwarantuje dobrej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem, choć może sprawiać takie wrażenie. [3]

Dla pacjentów po przebytej operacji zaćmy nie będzie to więc wystarczający poziom ochrony, a ta odgrywa kluczową rolę w procesie rekonwalescencji. Najważniejszy jest tu więc odpowiedni dobór filtra – dla pacjentów po operacji zaćmy będzie to filtr żółty lub brązowy, które charakteryzują się blokowaniem światła niebieskiego i ochroną oczu przed równie szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary przeciw światłu niebieskiemu to także zalecane rozwiązanie dla osób, które na co dzień spędzają dużo czasu przed ekranami monitorów telefonów, laptopów czy telewizorów. Światło niebieskie nie tylko przyczynia się do zmęczenia oczu i obniżenia komfortu pracy/relaksu, ale też może powodować kłopoty z koncentracją i snem. Jeśli chodzi o okulary z filtrem światła niebieskiego, cena modelu zależy od wielu czynników, m.in. marki producenta, modnych dodatków, jednak klasyczne modele można kupić w naprawdę atrakcyjnej kwocie.

Poszukujesz odpowiednich okularów przeciwsłonecznych? Sprawdź nasz salon optyczny w Oleśnicy!

Co jednak najważniejsze, pacjenci którzy nie wybrali soczewek wieloogniskowych i tym samym wymagają dodatkowej okularowej korekcji wzroku, mogą skorzystać z możliwości zastosowania filtrów światła w okularach korekcyjnych dostępnej w ofertach dobrych salonów optycznych. Pełna ochrona oczu po operacji i gwarancja mniej ryzykownego procesu rekonwalescencji? Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to akcesorium, o którym nie wolno zapominać.

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy – filtr fotochromowy

Korekcyjne, przeciwsłoneczne okulary po zabiegu zaćmy to obowiązkowy zakup dla wielu pacjentów. Wada wzroku nie ogranicza w wyborze modelu okularów, jednak i w tym przypadku warto zadbać o ich właściwe parametry. Jedną z propozycji tego typu okularów są okulary fotochromowe, czyli z filtrem fotochromowym, który dba o to, aby szkła automatycznie przyciemniały się lub rozjaśniały – w zależności od panujących warunków atmosferycznych. To bardzo wygodne rozwiązanie, zapewniające odpowiednią ochronę oczu zarówno w słoneczne dni, jak i w te pochmurne. Oślepiające światło, które odbija się od śniegu, jezdni czy wody, to zmora wielu osób. Jest to szczególnie niebezpieczny problem w trakcie jazdy pojazdem lub uprawiania sportów zimowych. O to, aby zminimalizować ilość odbijającego się światła, dbają okulary z polaryzacją.

Odpowiadając na pytanie, jakie okulary po operacji zaćmy kupić, nie można nie wspomnieć o oznaczeniu filtrów UV. O tym parametrze należy pamiętać także wtedy, gdy kupujemy okulary przeciwsłoneczne dla osoby, która nie ma większych problemów ze wzrokiem. Pamiętajmy, że są to przecież akcesoria całoroczne, które warto użytkować i w lecie, i w zimie w celu ochrony oczu.

Salony optyczne zapewniają szeroki wybór tego rodzaju akcesoriów – okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV4, 3, 2, 1 lub 0. Im wyższa cyfra przy oznaczeniu, tym dany model okularów przepuszcza mniej światła. UV 4 to okulary przepuszczające od 3 do 8% światła, UV3 od 8 do 18%, UV2 od 18 do 43%, z kolei UV1 od 43 do 80%. Okulary z filtrem UV0 przepuszczają od 80 do 100% promieni słonecznych do oczu. Który filtr wybrać? Na co dzień zdecydowanie wystarczą okulary z UV3 lub UV2. W pochmurne jesienne dni sprawdzą się nawet modele z oznaczeniem UV1. Z kolei warto pamiętać, że modele z UV4 są przeznaczone do użytkowania w miejscach z wysokim nasłonecznieniem, warto je mieć ze sobą na stoku lub podczas wakacji. Natomiast ten model okularów nie jest przeznaczony do jazdy samochodem, ponieważ może wpływać negatywnie na m.in. rozróżnienie kolorów sygnalizacji świetlnych.

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy to obowiązkowy element postępowania po zabiegu laserowym. O ochronę oczu warto jednak dbać na co dzień. Zapraszamy wszystkich pacjentów po usunięciu zaćmy, jak i wszystkie osoby, które chcą zabezpieczyć swoje oczy przed promieniowaniem UV do salonów OneDayClinic. Doświadczeni specjaliści pomogą Państwu w doborze odpowiednich okularów do swoich potrzeb, zwracając uwagę nie tylko na właściwe parametry okularów, ale też ich dopasowanie do kształtu twarzy.

[1] https://www.touchophthalmology.com

[2] https://retinaamd.org.pl/dlaczego-okulary-z-filtrem-medycznym-a-nie-zwykle-przeciwsloneczne/

[3] https://www.verywellhealth.com/how-to-choose-the-best-sunglasses-2224315

4.7/5 - (65 votes)