Okulary przeciwsłoneczne mają zabezpieczać oko przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i chronić nas przed wrażeniem oślepienia w słoneczne dni. Okulary przeciwsłoneczne nosimy nie tylko na plaży czy przy pełnym słońcu – ochrona jest ważna także w nieco pochmurne dni, kiedy odbijające się światło oślepia tak, jak gdy odbija się od śniegu. Niestety, nie każde okulary przeciwsłoneczne są dobrej jakości – te z bazaru nie zapewniają oku żadnej ochrony. Na jakie parametry okularów przeciwsłonecznych zwrócić uwagę i gdzie szukać najlepszych?
Promieniowanie UV a wzrok
Promieniowanie ultrafioletowe ma dobre i złe strony. Na przykład pewna jego dawka (głównie UVB o długości fali 280-315 nm) jest konieczna, by zapoczątkować proces syntezy skórnej witaminy D, a promieniowanie UVA odpowiedzialne jest między innymi za proces opalania. Tak więc wpływ promieniowania UV na skórę jest w ograniczonym stopniu pozytywny. Jednakże dla oczu żadna ilość promieniowania UV nie jest dobra.
Choć oczy wyewoluowały do tego, by widzieć w świetle słonecznym, nie są specjalnie chronione przed wpływem promieni ultrafioletowych. Wprawdzie mrużenie oczu, zwężanie się źrenicy, czy film łzowy zwilżający gałkę oka w pewnym stopniu ograniczają absorpcję UV, jednak są to mechanizmy niewystarczające i potrzebna jest dodatkowa osłona.
Niestety poszerzająca się dziura ozonowa sprawia, że coraz więcej tego promieniowania przedostaje się na powierzchnię Ziemi i wywiera mocniejszy wpływ na organizmy żywe niż niegdyś. Nadmierne wystawienie na promieniowanie może wywoływać dyskomfort związany ze zmęczeniem oczu, natomiast w dłuższej perspektywie może być odpowiedzialne za rozwój wielu schorzeń okulistycznych, do których należą m.in.: zaćma, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, nowotwory powiek/ spojówki/ rogówki/ naczyniówki, stany zapalne spojówki i rogówki.
Istnieje prosta metoda ochrony oczu przed promieniowaniem UV – okulary przeciwsłoneczne. Jednak muszą być to modele z odpowiednimi filtrami, a nie tanie okulary przeciwsłoneczne z przyciemnianą szybką, które w żadnym stopniu nie chronią, lecz stwarzają złudne uczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo warto mieć świadomość, że soczewki kontaktowe z filtrem UV nie mogą stanowić pełnej ochrony oczu, a jedynie jej uzupełnienie. Co zatem powinno charakteryzować dobre okulary przeciwsłoneczne?
Przeczytaj też: jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać po operacji zaćmy?
Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko ciemne szkło
Niskie ceny i ogromny wybór oprawek oraz kolorów szkieł mogą przyciągać do straganów na targowiskach, nadmorskim molo czy w sklepach odzieżowych i marketach oferujących kolekcję na lato. Wśród okularów takich znajdą się te, których producent sprytnie umieści na szkle naklejkę z informacją o filtrze UV 400, ochronie UVA i UVB czy dodatkowych powłokach chroniących oko przed promieniowaniem. Czy nie znając jednak producenta, sprzedawcy ani pochodzenia okularów możemy w pełni zaufać temu, co mówi naklejka? Niekoniecznie. Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła, od rozpoznawalnych i możliwych do sprawdzenia producentów. Tylko tak możesz mieć pewność, że deklarowane filtry w okularach zostały faktycznie użyte do przygotowania przyciemnionych szkieł.
Okulary „przeciwsłoneczne” na bazarach czy w marketach są wyjątkowo tanie, bo oprócz ciemnej szybki nie pojawia się w nich żaden inny element chroniący oko przed słońcem. Co gorsze, sama ciemna szybka w żaden sposób nie zabezpiecza oka przed negatywnym działaniem promieniowania UV czy intensywnego światła – ciemny kolor szkieł daje jedynie wrażenie tego, że w słoneczny dzień widzimy nieco lepiej. W praktyce promienie słoneczne docierają do oka z taką samą intensywnością i mogą być dla niego bardziej szkodliwe, bo źrenice schowane za ciemnym szkłem rozszerzają się, wpuszczając więcej światła. Promienie słoneczne mogą w dalszym ciągu oślepiać, odbijać się od różnych powierzchni oślepiając odblaskiem i negatywnie wpływać na zdrowie wszystkich struktur oka.
Czym charakteryzują się dobre okulary przeciwsłoneczne?
Pierwszą zasadą zakupu okularów przeciwsłonecznych jest szukanie ich w sprawdzonych punktach sprzedaży – salonach optycznych oraz sklepach internetowych specjalizujących się w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Możemy korzystać z oferty rozpoznawalnych marek takich jak Ray-Ban, Oakley czy Michael Kors, ale i marek o mniej rozpoznawalnej nazwie, dostępnych w sprzedaży wyłącznie w salonach optycznych. W obydwu przypadkach już sam fakt sprzedaży w sprawdzonym punkcie, przez optyków i optometrystów daje pewność, że okulary przeciwsłoneczne męskie, damskie i dziecięce posiadają odpowiednie parametry ochronne i powłoki zabezpieczające oko przed szkodliwym działaniem UV.
O jakich parametrach ochronnych mowa?
- Filtry UV 400 – podstawowy filtr zabezpieczający oko przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Filtry to specjalne powłoki, którymi pokrywa się przyciemnione szkła okularów. To one gwarantują ochronę oka, którą utożsamia się ze wszystkimi okularami przeciwsłonecznymi.
- Powłoki polaryzacyjne. Choć nie są w okularach przeciwsłonecznych konieczne, warto o nich pomyśleć. Powłoki polaryzacyjne są szczególnie ważne dla kierowców, którzy podczas jazdy są oślepiani przez światło odbijające się od różnych powierzchni, wilgotnej nawierzchni czy światłą jadących z przodu samochodów. Powłoka polaryzacyjna częściowo je niweluje, dopuszczając do oka tylko określone promienie światła.
- Możliwość wyboru szkieł korekcyjnych. W okularach przeciwsłonecznych z marketu trudno liczyć na połączenie ciemnych szkieł z korekcją nawet najbardziej popularnych wad wzroku. Tymczasem dla osób, które noszą okulary korekcyjne, dobranie okularów przeciwsłonecznych będzie niezwykle ważne – latem musimy chronić wzrok jeszcze bardziej, bo oczy dotknięte wadami wzroku są często na światło bardziej wrażliwe, podobnie jak oczy po operacjach i leczeniu. W salonach optycznych wybór okularów korekcyjnych z przyciemnionymi szkłami i filtrem UV nie będzie stanowił najmniejszego problemu.
Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ciemna szybka. Aby zabezpieczały oko, potrzebne są powłoki z filtrami UV odbijającymi szkodliwe promieniowanie i niedopuszczającymi go do oka. Bez obaw – okulary przeciwsłoneczne damski, męskie i dziecięce dostępne w salonach optycznych oferują równie ogromny, co markety, wybór oprawek i kolorów szkieł, stopnia zabarwienia, a także dodatkowych powłok zapewniających ochronę oczu i lepszy komfort widzenia.
Co do zasady im wyższy stopień zabarwienia soczewki, tym stanowi ona lepszą ochronę przed olśnieniami słonecznymi, ale nie przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oznacza to, że widziany obraz jest ciemniejszy, a światło mniej rażące. Kupując okulary przeciwsłoneczne u optyka, możesz liczyć również na odpowiednie dobranie i tego parametru.
- Zabarwienie w stopniu 0 (18%) charakteryzuje się bardzo małą redukcją olśnienia słonecznego.
- Zabarwienie w stopniu 1 (35%) polecane jest dla okularów, które sprawdzą się w pochmurne dni.
- Zabarwienie w stopniu 2 (62%) ten stopień zabarwienia jest powszechny i dobrze sprawdza się w zróżnicowanych warunkach pogodowych.
- Zabarwienie w stopniu 3 (85%) można spotkać w dobrych okularach przeciwsłonecznych. Zapewnia wysoką osłonę przed olśnieniami w warunkach wysokiego nasłonecznienia.
- Zabarwienie w stopniu 4 (95%) to już bardzo wysoka ochrona polecana do specyficznych warunków, gdzie olśnienia są ekstremalne. Okulary tego typu ograniczają widoczność, dlatego nie są polecane do codziennego użytku.
Dlaczego warto kupować okulary przeciwsłoneczne u optyka?
Zakup okularów przeciwsłonecznych w salonie optycznym ma tę znaczącą przewagę, że nie tylko zyskujesz pewność zakupu produktu, który faktycznie ochroni oczy, ale też masz możliwość konsultacji i fachowego doradztwa ze strony obsługi. Może potrzebujesz czegoś więcej niż podstawowej ochrony przed słońcem, np. okularów ze szkłami korekcyjnymi lub z powłoką antyrefleksyjną? Może szukasz okularów z powłoką fotochromową, które będą reagowały na natężenie światła i pozwolą połączyć wygodę noszenia jednych okularów jako korekcyjnych i przeciwsłonecznych? A może po prostu chcesz podpytać specjalistę o najlepszy wybór? Tego nie otrzymasz w zwyczajnym sklepie; jedynie u optyka lub optometrysty dobierzesz najlepsze okulary przeciwsłoneczne, z których będziesz zadowolony i które zapewnią realną ochronę.
Zadaj sobie pytanie, ile kosztują okulary przeciwsłoneczne u optyka i czy jest to cena, jaką warto zapłacić za zdrowie oczu, które przecież jest bezcenne. Biorąc to pod uwagę, cena okularów przeciwsłonecznych u optyka nie wydaje się wcale wygórowana. Dobrej jakości okulary dobierzesz także w naszych salonach – odwiedź jedną z placówek OneDayClinic i przekonaj się, co mogą ci zaproponować nasi optometryści.
Dobrej jakości okulary dobierzesz także w naszych salonach - odwiedź jedną z naszych placówek i przekonaj się, co mogą ci zaproponować nasi optometryści.