Okulistyka i optometria to dziedziny medycyny, które należą do systemu ochrony zdrowia, a konkretnie narządu wzroku. Okulista i optometrysta to zawody, których specjalności różnią się między sobą. Wśród wielu pacjentów panuje przekonanie, że z wadą wzroku powinno się iść na wizytę do okulisty. Czy zawsze?
Wizyta u okulisty
Okulista to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Wiedzę o doborze korekcji optycznej, ale także schorzeniach narządu wzroku czy chirurgicznych interwencjach zdobywa na wieloletnich studiach medycznych. Do okulisty na wizytę powinno się pójść, jeśli dokucza nam uciążliwy ból oczu, doszło do urazu oka, wystąpiło zapalenie spojówek czy pojawiły się niepokojące zmiany w okolicach oczu. Wizyta u okulisty często ma miejsce także wtedy, gdy mimo noszenia okularów (lub soczewek kontaktowych) wada wzroku nie ulega poprawie, a jakość widzenia jest niska. Okulista może przepisywać różne leki i przeprowadzać zabiegi chirurgiczne, ale wykonane przez okulistę pomiary mogą być niedokładne.
Kim jest optometrysta?
Optometrysta to mniej znany mistrz od wad wzroku. Niewiele osób ma świadomość, że często problemy ze wzrokiem i ból oczu to efekt niewykrycia lub nieprawidłowo skorygowanej wady wzroku i błędu refrakcji. Wizyta u optometrysty zwykle wyklucza dalsze trwanie takiego stanu. Optometryści to często specjaliści, którzy są absolwentami kierunków związanych z optyką okularową, optyczną, ale dodatkowo również optometrią. Specjaliści tacy jak mgr inż. Anna Tomasiewicz - optometrystką w placówce OneDayClinic we Wrocławiu, która specjalizuje się w korekcji okularowej dorosłych i dzieci, korekcji pryzmatycznej i aplikacji soczewek kontaktowych - posiadają niezbędną wiedzę, ale też sprzęt konieczny do wykonania dokładnych pomiarów.
Jaki sprzęt medyczny posiada dobry optometrysta we Wrocławiu?
Aby wykryć wady wzroku najlepiej udać się do lekarza, który specjalizuje się w badaniu wzroku i posiada niezbędny do tego sprzęt - osobą najlepiej do tego przygotowaną jest optometrysta. Jak podkreśla mgr inż. Anna Tomasiewicz: “W One Day Clinic mamy najlepszy sprzęt dostępny na rynku - aparaturę firmy NIDEK. Są to foropter automatyczny, TONOREF i wysokiej jakości kaseta okulistyczna.” Do tego służy ten sprzęt?
- foropter automatyczny - służy do pomiaru wad refrakcji;
- TONOREF - urządzenie, które stanowi autorefraktometr z keratometrią do wstępnego badania komputerowego wady wzroku. TONOREF w pracy optometrysty zapewnia bardzo dokładny obraz, a wykorzystanie tonometru z pachymetrią idealnie sprawdza się do pomiaru ciśnienia śródgałkowego. Uwzględniając pomiar pachymetrii, który dotyczy grubości rogówki, optometrysta otrzymuje dokładniejszy pomiar ciśnienia;
- kaseta okulistyczna - w One Day Clinic używana zwykle po dobranej korekcji na foropterze. Pacjent może przejść się po salonie w oprawie próbnej z dobranymi mocami. Dzięki temu może w naturalnym świetle ocenić, czy wszystko jest w porządku.
Okulista a optometrysta - różnice
Jeszcze raz warto podkreślić, że okulista to lekarz, który specjalizuje się leczeniu chorób oczu, natomiast optometrysta zajmuje się badaniem wzroku i korekcją wad wzroku. Jak mówi z doświadczenia Anna Tomasiewicz, optometrystka pracująca w naszym salonie przy Strzegomskiej we Wrocławiu: Okuliści najczęściej badają na kasecie okulistycznej. Ponadto mają mniej dokładny autorefraktor, co sprawia, że pacjent nie jest w stanie chodzić w swoich okularach, bo np. kręci mu się w głowie. Zwykle dzieje się tak przez zbyt duży cylinder, czyli korekcję astygmatyzmu. Zadaniem optometrysty jest zbadanie kondycji wzroku pod względem wad wzroku, a także idealne dopasowanie najlepszych soczewek korekcyjnych, które będą dopasowane do nieprawidłowości wykrytych podczas badania.