- Dlaczego z leczeniem zaćmy nie można czekać?
- Operacja zaćmy Czechy, Ostrava
- Ile kosztuje operacja zaćmy w Czechach?
- Operacja zaćmy w Czechach na NFZ – podstawy prawne
- Zaćma w Czechach na NFZ - jak przebiega
- 1. Usunięcie zaćmy w Czechach
- 2. Wszczepienie nowej soczewki w Czechach
- 3. Przywrócenie widzenia w najlepszej klinice okulistycznej w Czechach
Zaćma, nazywana także kataraktą, to schorzenie polegające na zmętnieniu naturalnie przejrzystej soczewki oka. Powoduje obniżenie jakości wzroku, niemożliwej do skorygowania przy pomocy okularów i szkieł kontaktowych, a także takie objawy, jak oślepianie przez jaskrawe światło oraz dwojenie jednooczne. Zaćma nie wywołuje dolegliwości bólowych, świądu, zaczerwienienia ani łzawienia oczu, nieleczona może jednak prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jedyną skuteczną metodą leczenia tego schorzenia jest operacja. Zabiegi usunięcia zaćmy finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dlaczego z leczeniem zaćmy nie można czekać?
Odkładanie zabiegu operacyjnego zaćmy może mieć negatywne konsekwencje. Z leczeniem tego schorzenia nie należy bowiem czekać. W wypadku katarakty nie jest możliwe samoistne poprawienie się widzenia. Choroba wciąż postępuje – soczewka twardnieje, pęcznieje i staje się coraz trudniejsza do usunięcia. W wypadku zaawansowanej zaćmy do jej likwidacji konieczne jest użycie większej ilości ultradźwięków, co z kolei zwiększa ryzyko powikłań i wydłuża okres rekonwalescencji. Zwlekanie z wykonaniem zabiegu może również doprowadzić do rozwinięcia się poważnych zmian chorobowych, które trudno zniwelować nawet po wprowadzeniu do oka nowej soczewki wewnątrzgałkowej. W szczególnie trudnych przypadkach zaćma jest także w stanie spowodować całkowitą utratę wzroku.
Przeczytaj także: Zaćma cukrzycowa – co trzeba o niej wiedzieć?
Operacja zaćmy Czechy, Ostrava
Osobom, którym zależy na uzyskaniu maksymalnego możliwego komfortu widzenia, polecana jest operacja zaćmy w Czechach. Znajdująca się w czeskiej Ostrawie klinika OneDayClinic oferuje zabiegi usuwania katarakty na NFZ, przeprowadzane na najwyższym poziomie przez wykwalifikowanych lekarzy posiadających wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia wad i chorób narządu wzroku. Wszystkie usługi dopasowane są do indywidualnych potrzeb pacjentów. Zabieg zaćmy w Czechach jest zawsze poprzedzony szczegółową konsultacją okulistyczną i dokładnym badaniem lekarskim, dzięki którym możliwe jest dobranie odpowiedniej soczewki. Do wyboru pacjentów są wysokiej klasy soczewki asferyczne jednoogniskowe, dwuogniskowe i wieloogniskowe.
Laserowa korekcja wzroku Czechy NFZ – jak to załatwić?
Osoba decydująca się na zabieg zaćmy w Czechach nie musi przejmować się formalnościami, ani kwestią zwrotu od NFZ. Pracownicy OneDayClinic pomagają skompletować niezbędne dokumenty i załatwiają wszystkie sprawy związane z leczeniem. Placówka dokłada wszelkich starań, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom każdego pacjenta i zapewnić mu maksymalny komfort.
Ile kosztuje operacja zaćmy w Czechach?
Dzięki zdecydowaniu się na podjęcie leczenia niedowidzenia w Czechach, pacjenci mogą otrzymać wysokiej jakości soczewkę wewnątrzgałkową w niższej cenie. Koszt zabiegu z użyciem standardowej soczewki jednoogniskowej pokrywany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W sytuacji, gdy pacjent decyduje się na wszczepienie soczewek innego typu – jednoogniskowych z wydłużoną ogniskową, wieloogniskowych lub torycznych – pozwalających na rezygnację z korekcji okularowej, musi ponieść dodatkowe koszty. W Czechach są one jednak niższe niż w Polsce. Za południową granicą kraju pacjent ponosi bowiem średnio 2500 złotych mniej kosztów na jedno oko.
Operacja zaćmy w Czechach na NFZ – podstawy prawne
Usunięcie zaćmy w Czechach na NFZ jest możliwe dzięki wprowadzeniu Dyrektywy Transgranicznej. Na mocy nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która obowiązuje od 2014 roku, każda ubezpieczona w Polsce osoba może ubiegać się o zwrot kosztów świadczeń zdrowotnych uzyskanych w dowolnym kraju Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że dotyczy to nie tylko sektora publicznego, lecz także prywatnego. Regulacje te służą ujednoliceniu dostępu do świadczeń medycznych w całej Unii Europejskiej. W praktyce oznacza to, że pacjenci ubezpieczeni w NFZ mogą szukać pomocy medycznej we wszystkich krajach członkowskich Wspólnoty i uzyskać zwrot jej kosztów. Co ważne, w wypadku operacji zaćmy nie jest wymagane posiadanie wcześniejszej zgody Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie w placówce zagranicznej.
Zaćma w Czechach na NFZ - jak przebiega
Pacjenci decydujący się na operację zaćmy w OneDayClinic w Ostrawie mogą liczyć na profesjonalne i kompleksowe podejście personelu medycznego. Zatrudniani w placówce specjaliści starają się zapewnić wszystkim chorym maksymalny komfort i poczucie bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę ich indywidualne potrzeby. W ramach organizacji leczenia OneDayClinic zapewnia swoim pacjentom transport z domu lub wybranego miejsca do kliniki medycznej w Czechach. W czasie każdego wyjazdu obecny jest opiekun, którego zadaniem jest tłumaczenie w wypadku wystąpienia trudności w porozumiewaniu się z lekarzem i udzielanie niezbędnych informacji przed, w czasie, a także po zabiegu. Każdy pacjent ma zapewniony transport.
Dowiedz się: Ile kosztuje operacja zaćmy?
Sam zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, podawanym do oka w formie kropli do oczu. Operacja zaćmy przebiega w trzech etapach.
1. Usunięcie zaćmy w Czechach
Po podaniu znieczulenia, obszar wokół oka jest dokładnie odkażany i zabezpieczany, a samo oko przytrzymywane jest w pozycji otwartej przy pomocy specjalnych rozwórek, które zapobiegają mimowolnemu mruganiu. Na samym początku zabiegu lekarz wykonuje na powierzchni gałki ocznej pacjenta małe, około dwumilimetrowe nacięcie, przez które wprowadzana jest specjalna ultradźwiękowa sonda. Rozbija ona naturalną, zmętniałą soczewkę na kawałki i odsysa ją na zewnątrz. Proces ten, określany mianem fakoemulsyfikacji, pozwala usunąć kataraktę bez naruszania tylnej torebki soczewki.
2. Wszczepienie nowej soczewki w Czechach
Po usunięciu zmętniałej soczewki do oka wprowadzana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Materiał, z którego została wykonana, umożliwia jej zwinięcie i łatwe wprowadzenie przez wcześniej wykonane na oku nacięcie. Soczewka następnie rozprostowuje się wewnątrz torebki i zostaje przytrzymana na miejscu przez stabilizujący ją element budowy gałki ocznej, co zapobiega jej przesuwaniu się. W Czechach możliwe jest wybranie lepszych niż standardowa soczewek, takich jak soczewki wieloogniskowe lub toryczne.
3. Przywrócenie widzenia w najlepszej klinice okulistycznej w Czechach
Po wymianie soczewki trafiające do oka wiązki światła nie napotykają więcej żadnych przeszkód, dzięki czemu pacjent odzyskuje ostrość widzenia.
Po zabiegu usunięcia zaćmy w Czechach pacjentowi zapewniony jest odpoczynek. By zapobiegać przemęczeniu i niepotrzebnemu stresowi, które zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, powrót do domu następuje dopiero na następny dzień po operacji. Elementem pakietu usunięcia zaćmy w placówce OneDayClinic jest wizyta kontrolna po upływie 24 godzin od zabiegu.
Narodowy Fundusz Zdrowia rozlicza zabiegi zaćmy na NFZ przeprowadzane w Czechach. Osoby, które chcą usunąć kataraktę i uzyskać lepszą soczewkę za znacznie mniejszą niż w Polsce dopłatą, mogą skorzystać z usług OneDayClinic i zdecydować się na operację zaćmy w Ostrawie.