Ortoptysta, czyli specjalista od spraw diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń widzenia, to osoba niezbędna w procesie leczenia schorzeń widzenia u dzieci. Pomoże z takimi problemami jak zez, czy niedowidzenia, które w młodym wieku mogą podlegać skutecznej rehabilitacji.
Ortoptysta jest zawodem, który jest stosunkowo mało znany i powszechny. Nic w tym dziwnego, ponieważ ta profesja jest skierowana do rodziców dzieci, które mają problemy z zaburzeniami widzenia.
Ortoptyka zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń koordynacji widzenia oraz jego leczeniem za pomocą metod niefarmakologicznych i nieoperacyjnych, poprzez zastosowanie specjalnych soczewek, pryzmatów, a także indywidualnych ćwiczeń.
Celem ortoptysty jest poprawa sprawności widzenia obuocznego u dzieci.
Jeśli u swojego dziecka zauważysz którekolwiek z wymienionych niżej objawów, możesz je uznać za nieprawidłowość widzenia i udać się na konsultację do ortoptysty. Nie ma przeciwwskazań do tego typu wizyty, natomiast może to przynieść wymierne efekty w postaci poprawy widzenia obuocznego.
Jeśli Twoje dziecko:
- zezuje jedno lub dwoje oczu,
- jest zmęczone procesem czytania,
- męczy przenoszenie uwagi wzrokowej między dalą i bliżą
- przybliża przedmioty do oczu,
- podchodzi blisko do ekranu telewizora,
- mruży oczy,
- zamyka/ przymyka jedno oko,
- często pociera oczy,
- skarży się na pieczenie lub częste łzawienie oczu,
- przechyla głowę na bark,
- ma problemy z nauką jazdy na rowerze, chodzenia, schodzenia po schodach,
- u dziecka występuje pismo lustrzane,
- podczas pisania lub czytania gubi litery, cyfry, nie mieści się w liniaturze
- przestawia kolejność cyfr i liter, gubi fragmenty słów, opuszcza części słów
- jest nadwrażliwe na światło
- jest diagnozowane w kierunku dysleksji, dysgrafii i dyskalkulii.
- ma zaburzenia psychoruchowe
- przejawia brak koncentracji,
- wykazuje niechęć do rysowania, malowania,
- ma orzeczenie o niepełnosprawności lub jest diagnozowane w kierunku opóźnienia w rozwoju psychopedagogicznym
- występuje u niego dwojenie obrazu,
- występują u niego bóle głowy, oczu,
- występuje zaburzenie ruchów oczu, szczególnie ruchu zbieżnego, do nosa
To znak, że warto skonsultować te problemy z odpowiednim specjalistą, jakim jest ortoptysta.
W jaki sposób przebiega kompleksowa Wizyta w gabinecie ortoptycznym?
Wizyta z dzieckiem u ortoptysty powinna obejmować szereg badań i diagnostyki, które mają się przyczynić do ustalenia idealnego planu terapii ortoptycznej.
Tego typu porada będzie obejmować między innymi:
- badanie i ocenę ostrości wzroku do dali i bliży,
- badanie ruchomości gałek ocznych,
- badanie koordynacji wzrokowo ruchowej,
- diagnostykę i określenie typu zeza,
- badanie zakresu i sprawności akomodacji oka,
- badanie dna oka i fiksacji,
- badanie wady wzroku,
- dobór korekcji okularowej i pryzmatycznej niezbędnej w leczeniu zeza i niedowidzenia
- i wiele innych.
Jak przebiega terapia ortoptyczna?
Terapia ortoptyczna jest zorganizowanym planem, ustalonym na podstawie przeprowadzonej na podstawie konsultacji ortoptycznej. Tego typu terapia, zależnie od potrzeb, będzie obejmowała pełen zakres ćwiczeń rehabilitacyjnych mających na celu poprawę funkcjonowania wzrokowego, a także stymulacje widzenia oka niedowidzącego przy pomocy metod ambulatoryjnych i gabinetowych – między innymi doboru idealnej korekcji okularowej.
Ortoptysta w OneDayClinic
Ortoptyka zalicza się do opieki okulistycznej i cieszymy się, że możemy zapewnić naszym najmłodszym pacjentom opiekę najwyższej jakości.
- Nasz gabinet ortoptyczny w Opolu prowadzi Marzena Żółtaniecka, specjalista ortoptyki i tyflopedagog z 30 letnim doświadczeniem. Pani Marzena od wielu lat prowadzi terapię grupowe i indywidualne dla dzieci ze słabowidzeniem. Stale uaktualnia swoją wiedzę i udoskonala techniki, opierając je na terapii zróżnicowanych przypadków zaburzeń widzenia, z którymi ma styczność na przestrzeni lat swojej kariery zawodowej. Jak sama mówi, jej dewizą jest profesjonalizm, perfekcja oraz kompetencje, ponieważ to one określają wkład pracy w jakość usług oferowanych przez specjalistę.
- We Wrocławiu znajduje się także kolejny punkt – w salonie w Hali Tęcza przy ul. Bajana 1 – Poradnię prowadzi dyplomowany ortoptysta Monika Lubańska, specjalista w zakresie optodysleksji (zagadnienie obejmujące problemy w nauce u dzieci i młodzieży). Magister Optometrii, dyplomowany ortoptysta.
- W Gliwicach działem ortoptycznym zajmują się dwie dyplomowane ortoptystki: Malwina Gardjan oraz Klaudia Szymoszek. Obie specjalistki ukończyły w czerwcu 2022 roku studia ortoptyczne w Chorzowie.
Terapia ortoptyczna nie jest uważana za metodę, która sama wyleczy zeza, lecz za dodatkowy sposób pobudzenia i ćwiczenia obuocznego widzenia. Z racji tego, że ćwiczenia dotyczą ośrodkowego układu nerwowego, o terapii ortoptycznej mówimy w sensie walorów natury edukacyjnej i rehabilitacyjnej.
Już dziś możemy państwa zaprosić do
Poradni Terapii Widzenia dla dzieci w naszej Opolskiej Klinice oraz do Kliniki okulistyczno-optycznej w Gliwicach oraz w Hali Tęcza przy ul. Bajana 1, Wrocław. Wspólnie zadbajmy o najwyższą jakość widzenia!