Leczenie zaćmy poprzez zabieg usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową to dziś jedyna skuteczna i sprawdzona metoda pozbycia się katarakty. Choroba, która dotyka dziś nawet miliona Polaków postępuje stopniowo, odbierając choremu ostrość widzenia, poczucie głębi kolorów, widzenie kontrastów czy zdolność widzenia w słabych warunkach oświetleniowych. Zastąpienie naturalnej soczewki implantem nie zawsze oznacza jednak przywrócenie pełnej sprawności wzrokowej w każdej odległości widzenia. Jakie rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych oferowane są dziś przy leczeniu zaćmy i jak poszczególne z nich wpływają na ostateczny rezultat zabiegu?

Standardowy podział soczewek wewnątrzgałkowych

Soczewki wewnątrzgałkowe – stosowane podczas operacji zaćmy to próba odtworzenia za pomocą narzędzi optycznych naturalnych funkcji oka, które to utracone zostały wraz z usunięciem zaćmy. Nie każda soczewka wewnątrzgałkowa jest jednak stworzona tak samo i zależnie od jej rodzaju możliwe jest osiąganie różnych rezultatów operacji. Poszczególne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych różnią się konstrukcją i materiałem, z którego zostały stworzone.

Musisz pamiętać, że soczewkę wymienia się raz w życiu i dlatego powinieneś dobrze się zastanowić i mieć możliwość wyboru.

Typy soczewek dzielą się one jeszcze zasadniczo na – białe i żółte.

Soczewki żółte – to jedyne soczewki, jakie powinny być wszczepiane ze względu na dodatkową ochronę siatkówki przed chorobami takimi jak np AMD. Naturalna soczewka posiada już niezbędne filtry, natomiast sztuczną soczewkę trzeba w nie wyposażyć. Niestety, ale 98% zabiegów na NFZ realizowanych jest soczewką białą ze względy na cenę soczewki, a nasze prawodawstwo nie daje możliwości dopłaty i wyboru soczewki. – Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ są wyposażone jedynie w filtr UV, nie mają natomiast filtra światła niebieskiego. Filtr ten chroni siatkówkę przed widzialnym światłem niebieskim. Jego źródłem są nie tylko promienie słoneczne, ale i urządzenie elektroniczne, z których każdy z nas korzysta na co dzień: telefony, tablety czy telewizory. Oba filtry, UV i światła niebieskiego, są za to częścią soczewki żółtej. Wolisz postawić na lepszą jakość soczewki, wzbogaconą w niezbędne filtry? Jedynie w OneDayClinic masz taką możliwość i dzięki temu właśnie 98% naszych pacjentów wybiera soczewkę żółtą, a wykonujemy ich około 3500 rocznie.

Soczewki białe – – to soczewki, które posiadają jedynie filtr UV. Te właśnie soczewki stosowane są jako główne w Polsce. Soczewki białe zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, nie oznacza to jednak, że zastępują noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednimi filtrami. Warto pamiętać, że promienie słoneczne uszkadzają wzrok i mogą być przyczyną groźnych chorób oczu. Po okulary z filtrami należy sięgać nie tylko w słoneczną pogodę, ale i zimą czy w pochmurny dzień.

Obecnie oferowane są cztery warianty tego typu soczewek:

  • Soczewki jednoogniskowe sferyczne, stanowiące standardowe rozwiązanie i będące – jedyną opcją refundowaną przez NFZ,
  • Soczewki jednoogniskowe asferyczne, redukujące zniekształcenia obrazu, poprawiające czułość kontrastu, wzmacniające ostrość wzroku i poprawiające generalną jakość widzenia,
  • Soczewki toryczne, przeznaczone dla osób u których zaćma współwystępuje z astygmatyzmem rogówkowym,
  • Soczewki wieloogniskowe(multifokalne), będące dziś najwyższej jakości soczewkami pozwalającymi uniknąć konieczności noszenia okularów korekcyjnych po zabiegu. ‘

W jakich sytuacjach stosuje się poszczególne z nich i dlaczego?

Soczewki jednoogniskowe sferyczne i asferyczne

Soczewki jednoogniskowe to zdecydowanie najprostsze pod względem budowy soczewki wewnątrzgałkowe, których podstawowym zadaniem jest po prostu przywrócenie zdolności skupiania światła i ostrości widzenia w oku po operacji zaćmy. Jedną z podstawowych wad, jaką zauważa się dziś w tym wariancie soczewek jest możliwość dostosowania ostrości wzroku do wyłącznie jednej odległości, sprawiając że pacjent po zabiegu jest skazany na noszenie okularów korekcyjnych nadrabiających zaległości soczewki.

Standardowo soczewka oka ma skupiać światło, które następnie ogniskowane jest na siatkówce, dając w rezultacie ostre widzenie. – Soczewki sferyczne jednoogniskowe, czyli jedyne soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ, są jednak dość dalekie od budowy tych naturalnych i – nie posiadają zdolności akomodacji. Ich działanie można porównać do standardowej lupy, gdzie ostrość ustawiona jest na stałą odległość. Pozostając w strefie soczewek jednoogniskowych możliwe jest dziś jednak wybranie nieco lepszej – soczewki asferycznej, która – redukuje zniekształcenia obrazu – i dzięki odpowiedniemu szlifowi lepiej zbiera promienie świetlne do niej docierające. Soczewki asferyczne to duży plus dla tych, którzy przebywają często w słabo oświetlonych pomieszczeniach czy prowadzą nocą samochód – standardowa soczewka sferyczna mogłaby tu sprawiać sporo problemów.

Soczewki wieloogniskowe (mutlifokalne)

Całkowitą odmianą od opisanych wyżej soczewek jednoogniskowych są zbierające coraz większą popularność soczewki wieloogniskowe, nad którymi specjaliści do spraw optyki wewnątrzgałkowej pracowali od lat. Dzięki precyzyjnie opracowanym szlifom soczewki multifokalne pozwalają na odwzorowywanie na siatkówce ostrego obrazu zarówno przy przedmiotach oglądanych z daleka, jak i tych znajdujących się bardzo blisko. To zupełne przeciwieństwo soczewek jednoogniskowych i powód, dla którego wielu pacjentów cierpiących na zaćmę wybiera soczewki multifokalne. Możliwość rezygnacji z okularów korekcyjnych i cieszenia się pełnym zakresem widzenia na oku dotkniętym do niedawna zaćmą to prawdziwe udogodnienie. Rozwiązanie to ma oczywiście wady, wśród których za podstawową uważa się dziś duże ryzyko nieostrego widzenia w ciemnościach, szczególnie gdy w grę wchodzą punktowe źródła światła. Osoby z soczewkami wieloogniskowymi mogą mieć problem z prowadzeniem samochodów w nocy właśnie z powodu nadmiernego rozpraszania światła i spowodowanego nim nieostrego widzenia.

Soczewki toryczne – rozwiązanie dla astygmatyków

Ostatnim wariantem soczewek, przeznaczonych tym razem dla konkretnej grupy pacjentów są – soczewki toryczne, które stosuje się w ramach – korekcji astygmatyzmu rogówkowego powyżej 1,5 dioptrii. Soczewki takie szlifuje się w specjalny, zakrzywiony sposób umożliwiając im wyrównanie astygmatyzmu i tym samym uwolnić pacjenta od okularów, które z dużym prawdopodobieństwem towarzyszyły mu przez całe życie. Oczywiście, biorąc pod uwagę nieregularny charakter astygmatyzmu, w momencie chęci wszczepienia soczewki torycznej konieczne jest bardzo dokładne omówienie sprawy z okulistą prowadzącym zabieg i wybór kliniki, która będzie w stanie zagwarantować najwyższą jakość zabiegu. W przypadku soczewek torycznych największym problemem jest, co wcale nie dziwi, konieczność niezwykłej precyzji przy wszczepianiu soczewki – w przeciwieństwie do poprzednich wariantów, soczewki toryczne nie wybaczają najmniejszych nawet błędów.

Wybór soczewki przy leczeniu zaćmy w rękach pacjenta

Choć NFZ finansuje obecnie wyłącznie zabiegi z użyciem soczewek sferycznych jednoogniskowych i nie daje pacjentom możliwości dopłacenia do soczewek wyższej jakości, każdy pacjent ma w dalszym ciągu wybór w swoich rękach. Dzięki obowiązującej na terenie Unii Europejskiej – Dyrektywie Transgranicznejosoby, które zdecydują się na zabieg refundowany ale zechcą przy tym zamienić soczewkę sferyczną na soczewkę multifokalną czy toryczną mogą zgłosić się do kliniki w OneDayClinic.

Co możemy zaoferować pacjentom? Profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu usuwania zaćmy w cenionej placówce okulistycznej w czeskiej Ostrawie. Szybki termin zabiegu, niezbędne badania oraz wizyty kontrolne. Nasi pacjenci są pod opieką polskiego personelu, otrzymują także dokumentację medyczną w języku polskim. Jeśli chodzi o soczewki wewnątrzgałkowe, rodzaje ich konstrukcji i użytych materiałów, pozwalają na indywidualne dopasowanie sztucznej soczewki do potrzeb, ale i finansów pacjenta. Soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ to opcja polecana osobom, które nie są już aktywne zawodowo. Warto też pamiętać, że te rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych mogą utrudniać widzenie w nocy oraz w trudnych warunkach. Dla osób, które są aktywne zawodowo, pracują przy komputerze, są kierowcami, możemy polecić m.in. ponadstandardowe soczewki jednoogniskowe asferyczne, wzbogacone o niezbędne filtry. W przypadku osób, które chcą nie tylko usunąć zaćmę, ale i pożegnać się z okularami korekcyjnymi, zachęcamy do skorzystania z soczewek wieloogniskowych z filtrami chroniącymi siatkówkę oka, a także zapewniające dobre widzenie z daleka i bliży.

Jak widać, różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych umożliwiają pacjentom lepsze dopasowanie sztucznej soczewki. W razie pytań lub wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ ta jedna decyzja wpłynie na jakość i komfort widzenia przez resztę życia.

Co więcej, jeśli pacjent nie zdecyduje się na soczewki wewnątrzgałkowe refundowane przez NFZ i postawi na dopłatę do ponadstandardowych soczewek, wciąż mogą otrzymać zwrot części środków z NFZ. Nasi specjaliści pomagają załatwić wszelkie formalności dotyczące refundacji.

W OneDayClinic możesz wybrać odpowiednie soczewki. Zapoznaj się z naszą pełną ofertą!

4.6/5 - (99 votes)