Krótkowzroczność to przypadłość, która dotyczy coraz większej ilości osób. Według oficjalnych szacunków do 2050 roku będzie się z nią zmagać już połowa populacji na świecie. Krótkowzroczność pojawia się już u małych dzieci i ma tendencję do szybkiego postępowania. Jeżeli nie zostanie w porę wykryta i zdiagnozowana, może prowadzić do poważnych problemów w dalszym życiu. Z tego powodu istotne jest, by wdrożyć skuteczne metody leczenia krótkowzroczności u dzieci tak szybko, jak to możliwe.

Czym jest krótkowzroczność u dzieci?

Krótkowzroczność, znana także jako miopia, to często występująca wada wzroku, spowodowana skupianiem się docierających do gałki ocznej wiązek światła przed siatkówką, zamiast na jej powierzchni. Polega na dobrym widzeniu z bliska i słabszym widzeniu obiektów znajdujących się w oddali. Ze względu na fakt, iż krótkowzroczność uniemożliwia wyraźne widzenie przedmiotów i postaci usytuowanych w większej odległości od patrzącego, dotknięta nią osoba doświadcza utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Miopia u dzieci zwiększa ponadto ryzyko pojawienia się w wieku dorosłym takich chorób oczu, jak zaćma, jaskra i odwarstwienie siatkówki.

Jak często występuje krótkowzroczność u dzieci?

Krótkowzroczność u dzieci diagnozowana jest najczęściej między szóstym a czternastym rokiem życia. Przypadłość ta występuje u 5% dzieci w wieku przedszkolnym, 9% dzieci w wieku szkolnym i aż 30% wszystkich nastolatków. Ryzyko rozwinięcia się tej wady wzroku jest trzy razy większe u dzieci z jednym krótkowzrocznym rodzicem i aż sześć razy większe, jeśli oboje rodziców jest krótkowidzami. W ostatnich latach obserwuje się wzrost ilości przypadków miopii u młodych ludzi. Wynika to ze zmiany stylu życia i spędzania przez dzieci wielu godzin dziennie przed ekranami urządzeń elektronicznych przy równoczesnym ograniczeniu aktywności na świeżym powietrzu.

Objawy krótkowzroczności u dzieci

Wśród najczęściej występujących objawów krótkowzroczności u dzieci należy wymienić przede wszystkim:

  • niewyraźne widzenie odległych obiektów, na przykład tablicy w szkole,
  • częste mrużenie oczu,
  • potrzebę przyglądania się przedmiotom z bardzo małej odległości, prowadzącą do zbytniego zbliżania się do telewizora i trzymania w pobliżu twarzy książek, urządzeń ekranowych oraz małych zabawek,
  • częste pocieranie oczu,
  • nawracające bóle głowy.

Przyczyny krótkowzroczności u dzieci

Do rozwoju krótkowzroczności u dzieci przyczyniają się czynniki zarówno genetyczne, jak i środowiskowe.

Czynniki genetyczne

W powstawaniu miopii u młodych ludzi ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Dotychczas przeprowadzone badania dowodzą, iż dziecko rodziców zmagających się z krótkowzrocznością jest nawet sześciokrotnie bardziej narażone na rozwój tej wady wzroku od rówieśników z rodzin, w których miopia nie występuje.

Czynniki środowiskowe

Czynnikami środowiskowymi, które wpływają na występowanie krótkowzroczności u dzieci, są przede wszystkim coraz rzadsze przebywanie na świeżym powietrzu i spędzanie dużej ilości czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery, tablety i telewizory.

Metody leczenia krótkowzroczności u dzieci

Krótkowzroczność to dolegliwość, której nie da się cofnąć ani wyleczyć. Możliwe jest jednak skuteczne spowolnienie jej rozwoju. W tym celu konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranej metody korekcji wady wzroku, dostosowanej do indywidualnych potrzeb dziecka. Mogą to być okulary wyposażone w szkła korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Dobre efekty w leczeniu tej wady wzroku przynosi również ortokorekcja. Polega ona na zakładaniu na noc specjalnych soczewek, których zadaniem jest zmiana spłaszczenia przedniej powierzchni rogówki w celu uzyskania lepszej jakość widzenia w dzień. W leczeniu krótkowzroczności u dzieci niezwykle istotne są regularne kontrole u okulisty dziecięcego, np. we Wrocławiu, oraz wdrożenie odpowiedniej profilaktyki wzroku, polegającej na:

  • stosowaniu urozmaiconej i bogatej w witaminę A diety, 
  • niepocieraniu oczu rękoma,
  • utrzymywaniu twarzy w czystości i używaniu świeżego ręcznika do jej wycierania,
  • stworzeniu odpowiednich warunków do odrabiania lekcji, czytania oraz innych czynności wymagających skupianie wzroku poprzez prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy,
  • ograniczaniu czasu spędzanego przed ekranami urządzeń elektronicznych – komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów,
  • spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu.  

W sytuacji gdy działania prowadzące do zahamowania progresji miopii podjęte zostają odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na zmniejszenie ostatecznych wartości wady wzroku i towarzyszącego jej ryzyka powikłań.

Szkła okularowe Rodenstock – czym są i czym się charakteryzują?

Wyprodukowane przez firmę Rodenstock soczewki okularowe MyCon zostały zaprojektowane z myślą o dzieciach. Korygują one krótkowzroczność, zapewniając ostrość widzenia i przeciwdziałając postępowi wady wzroku. Soczewki okularowe marki Rodenstock są dostępne w różnych indeksach, dzięki czemu można je bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb dziecka. Są również niezwykle cienkie i lżejsze od innych dostępnych na rynku szkieł korekcyjnych dla krótkowidzów, co sprawia, że nie powodują dyskomfortu nawet u osób z dużą wadą wzroku. Soczewki MyCon od Rodenstock zostały wykonane z nietłukącego się plastiku, przez co zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa podczas zabawy. Ich istotną zaletą jest fakt, iż odbijają one światło na peryferiach soczewki, tak aby padało przed, a nie za siatkówką oka, co spowalnia wydłużanie się gałki ocznej i pomaga zapobiegać pogłębianiu się miopii u dziecka. Dodatkowo, w wypadku okularowych szkieł korekcyjnych marki Rodenstock obszary kontroli postępu krótkowzroczności są zlokalizowane po bokach soczewki. Dzięki temu ostrość widzenia w górnej i w dolnej części jest zaburzona tylko w niewielkim stopniu.

Szkła okularowe Hoya – czym są i czym się charakteryzują?

Producent szkieł okularowych Hoya posiada w swojej ofercie innowacyjne soczewki MiYOSMART, które skutecznie spowalniają progresję krótkowzroczności w niezwykle łatwy, bezpieczny, a przy tym całkowicie nieinwazyjny sposób. Wykorzystują one opatentowaną Technologię Wielosegmentowego Rozogniskowania D.I.M.S. (Defocus Incorporated Multiple Segments), sprawiającą, że soczewka koryguje wadę wzroku na całej swojej powierzchni, zapewnia wyraźne widzenie i spowalnia progres miopii. Jest to możliwe dzięki naprzemiennemu rozmieszczeniu obszarów zapewniających normalną percepcję wzrokową z wyspami krótkowzrocznego rozogniskowania, tworzących terapeutyczną strefę optyczną, która kształtem przypomina plaster miodu. Soczewki MiYOSMART są przyjazne dla małych pacjentów, łatwe do dostosowania i nieinwazyjne. Zostały wykonane z odpornego na uderzenia materiału, dzięki czemu zapewniają dzieciom swobodę i bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej. Dodatkowo, szkła te są dostępne z łatwą do utrzymania w czystości i niezwykle wytrzymał powłoką antyrefleksyjną Eye Shield, która zapewnia niezawodną ochronę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV. Wyniki badań klinicznych wykazały, że codzienne stosowanie soczewek okularowych MiYOSMART marki Hoya spowalnia progresję krótkowzroczności u dzieci średnio o 60% w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych.

Szkła do leczenia krótkowzroczności u dzieci

Które szkła korekcyjne wybrać dla dziecka?

Zarówno szkła okularowe MyCon od Rodenstock, jak i szkła MiYOSMART marki Hoya oferują skuteczną korekcję wzroku u najmłodszych. Są lekkie, wytrzymałe i zapewniają komfort oraz bezpieczeństwo małym pacjentom. Wybór soczewek hamujących postęp krótkowzroczności u dzieci powinien zostać poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który doradzi najlepsze, dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązanie.

Oceń post