Pogorszenie wzroku wraz z wiekiem to proces naturalny. Wiele osób skarży się na niewyraźne widzenie z bliskiej odległości – to prezbiopia, wynikająca z utraty elastyczności soczewki oka i tym samym jego gorszej akomodacji. Aby polepszyć komfort widzenia, warto zdecydować się na szkła progresywne. To również doskonały wybór w przypadku, gdy kłopoty ze wzrokiem wiążą się z koniecznością używania kilku par okularów.
Szkła progresywne – co to za rodzaj szkieł?
Gorsze widzenie z bliska jeszcze nie tak dawno dotykało głównie osoby po 40. roku życia. Obecnie prezbiopia, nazywana także starczowzrocznością, ma także związek z regularnym korzystaniem ze smartfonów, laptopów, tabletów. Gdy wzrok skupia się przed długi czas na jednym przedmiocie, coraz gorzej znosi zmiany stref widzenia. Efekty? Kłopoty chociażby z przeczytaniem gazety, które jest możliwe dopiero wtedy, gdy ustawi się ją w dalszej odległości od oczu. Problemy z widzeniem bliży wymagają stosowania odpowiednich szkieł. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem stają się szkła progresywne, które można włożyć do każdych oprawek.
Jak szczegółowo wyjaśnić, co to są szkła progresywne? To szkła najnowszej technologii, z kilkoma mocami optycznymi. Tego typu szkła mają wydzielone trzy strefy widzenia. Górna odpowiada za widzenie dali, dolna za widzenie bliży, z kolei część środkowa odpowiada za ostre widzenie pośrednie. To zupełnie inaczej, niż w przypadku soczewek dwuogniskowych czy szkieł do bliży. Pierwsze mogą być przyczyną niewyraźnego widzenia pośredniego, z kolei drugie poprawiają widzenie przedmiotów z bliskiej odległości, zostawiając nieco rozmyty obraz w dali. Stąd odpowiedzią na potrzeby wielu pacjentów staje się wybór okularów progresywnych. Takie rozwiązanie pomaga zapewnić pacjentowi komfortowe widzenie na różne odległości, a wszystko to w ramach jednych okularów. Koniec z szukaniem pary okularów do czytania lub do jazdy samochodem. O odpowiednie widzenie dbają jedne szkła. To także spora oszczędność finansowa. Zamiast zakupu kilku par okularów, kupujemy jedną.
Szkła progresywne rodzaje
Szkła progresywne są dostępne w formie okularów, jak i soczewek kontaktowych. Ta druga z opcji to znakomity wybór dla osób aktywnych fizycznie i wszystkich tych, którzy po prostu nie lubią nosić okularów. Soczewki progresywne można kupić zarówno w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej, są one wyposażone w odpowiednie filtry chroniące oczy i zapewniające im odpowiednie nawilżenie.
Rodzaje szkieł progresywnych są zawsze indywidualnie dobierane do pacjenta. Pod uwagę brane są nie tylko parametry związane z wadą wzroku, ale i styl życia oraz komfort danej osoby. Dlatego tak ważne jest podejście indywidualne do każdego klienta. Aby dobrać szkła progresywne, należy przeprowadzić dokładny wywiad o potrzeby i doświadczenia z okularami każdego klienta oraz wykonać dokładne badanie pod kątem doboru korekcji u specjalisty – optometrysty. W OneDayClinic można umówić się na wizytę u optometrysty w dogodnym dla siebie terminie. Oferujemy bezpłatne badanie wzroku przy zakupie okularów. Dobieramy indywidualne szkła progresywne niemieckiej firmy Rodenstock lub japońskie Hoya, które projektowane są w 100% pod klienta. Brane są również pod uwagę parametry tj. odległość oprawki od oczu, wygięcie oprawy oraz jej krzywizna, a pomiary robione są za pomocą nowoczesnej wieży ImpressionIST, To sprawia, że można osiągnąć najbardziej rzeczywiste widzenie i najlepsze odwzorowanie barw, a co najważniejsze najszersze pole widzenia w bliskich i pośrednich odległościach.
Dla kogo szkła progresywne są najlepszym wyborem?
Szkła progresywne mogą być noszone przez osoby z każdą wadą wzroku – krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem. Choć wiele osób boi się tego, jak ich oczy przystosują się do nowego rodzaju szkieł, nie ma powodów do obaw. Adaptacja trwa krótko, należy pamiętać o tym, aby w tym czasie nie zmieniać okularów na stare. Oczy będą musiały na nowo się do nich przyzwyczaić. Noszenie szkieł progresywnych wiąże się z lekką korektą patrzenia na dane przedmioty. Przykładowo, aby spojrzeć na przedmiot blisko nas, należy delikatnie spojrzeć w dół. Po kilku dniach sposób przenoszenia wzroku stanie się odruchowy, a efekty w postaci ostrego widzenia i płynnego przejścia między bliżą, dalą lub widzeniem pośrednim będą tego warte.
Jeśli chodzi o szkła progresywne, rodzaje i ich dobór to kwestia bardzo indywidualna. Istnieją także pewne przeciwwskazania do ich noszenia. Lista ta jednak jest krótka i obejmuje przede wszystkim takie choroby jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaburzenia błędnika. Więcej na temat tego, dla kogo są przeznaczone szkła progresywne, przeczytasz tutaj.
Źródło zdjęcia senivpetro - pl.freepik.com