Zabiegi zaćmy coraz częściej wykonane są poza granicami Polski. O przyczynach opowiada Pani Doktor Ewa Kudyba-Juszczak, Okulista w OneDayClinic.
Do tej pory głównym czynnikiem wpływającym na decyzję był długi czas oczekiwania na zabieg w polskich placówkach, na zabieg należy czekać nawet kilka lat. W chwili obecnej kolejki są już krótsze, ale pacjenci nadal nie mogą wybrać lepszej soczewki, nawet za dopłatą.
Polscy pacjenci mogą obecnie skorzystać z trzech rozwiązań:
- Pierwszym jest refundowany przez NFZ zabieg w szpitalu, podczas którego wszczepiana jest standardowa soczewka Sferyczna Biała. Niestety nie daje ona możliwości lepszego widzenia, które zapewniają soczewki ponadstandardowe.
- Wykonanie zabiegu prywatnie w jednej z klinik w Polsce.
- Możliwość wykonania zabiegu poza Polską dzięki Ustawie Transgranicznej. Pozwala ona na wybranie soczewki ponadstandardowej Asferycznej Żółtej, zabieg finansowany jest ze środków NFZ.
„Nasi pacjenci bardzo często proszą nas o zaproponowane im jak najkrótszych terminów. Kiedy proponujemy im wykonanie zabiegu już w ciągu kilku dni, w dodatku refundowanego przez NFZ, słyszymy w ich głosie zaskoczenie oraz radość. Wielu z nich jest nieświadomych bowiem tego, że operację usunięcia zaćmy można wykonać w tak krótkim czasie.” – mówi dr Ewa-Kudyba-Jaszczak, Okulista w OneDayClinic z Opola.
Czynnikiem, który wpływa na decyzje pacjentów jest ich świadomość. Pacjenci zaczynają szukać rozwiązań, które pozwolą im widzieć lepiej na długie lata. Takie rozwiązanie zapewnia soczewka Asferyczna Żółta. Tego rodzaju soczewka zapewnia poprawę wzroku na długie lata, informuje dr Ewa Kudyba-Jaszczak, Okulista w OneDayClinic z Opola.
Wielu pacjentów, chcących usunąć zaćmę, zmaga się z astygmatyzmem. Dla takich osób niezbędne jest zastosowanie soczewki torycznej, jej właściwością jest eliminacja tej wady, zaś wytyczne kwalifikujące do jej zastosowania są restrykcyjne, niewiele osób może z niej skorzystać. Jeżeli polscy pacjenci chcą skorzystać z lepszej soczewki ponadstandardowej lub z soczewki torycznej, muszą skorzystać z klinik prywatnych. Zabieg w takich miejscach przekracza nierzadko możliwości finansowe pacjentów oraz pozbawiony jest refundacji.
Wzrok jest bezcenny, ale wielu osób nie stać na to, aby go naprawić. „Wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy poza granicami Polski, ale w polskiej klinice, z polskim personelem jest bardzo dobrym rozwiązaniem” – mówi doktor Ewa Kudyba-Jaszczak. „Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są dzięki tzw. Ustawie Transgranicznej, pozwala ona polskim pacjentom leczyć się w krajach Unii Europejskiej, z możliwością refundacji z NFZ. OneDayClinic daje pacjentom możliwość wykonania zabiegu we własnej, polskiej klinice, która znajduje się w Ostrawie, w Czechach. Zapewniamy transport.
Usunięcie zaćmy nie jest trudnym zabiegiem, całość zajmuje kwadrans. Aby jednak dobrze wykonać zabieg, niezbędny jest specjalista z dużą ilością doświadczenia. Pamiętajmy, że oczy są bezcennym narzędziem w codziennym funkcjonowaniu, ważny zatem jest właściwy przebieg zabiegu oraz okres pozabiegowy.
Ważnym elementem procesu usunięcia zaćmy jest badanie kontrolne, które musi nastąpić już następnego dnia po zabiegu. Odsetek powikłań po zabiegu wynosi średnio od 2 do 3 procent, dzięki kontroli w OneDayClinic, wśród naszych pacjentów, współczynnik ten zmniejsza się do 0,2-0,3%. Jedynie dzięki szybkiej kontroli w dzień po zabiegu, lekarze mogą wyeliminować ewentualne powikłania, z którymi mógłby się spotkać pacjent w późniejszym okresie.
Usunięcie zaćmy jest prostym zabiegiem, ale wciąż rodzi obawy wśród pacjentów. Pacjenci obawiają się utraty wzroku, dla wielu z nich wyzwaniem jest także podróż do Czech. OneDayClinic zapewnia jednak pełen komfort w tym aspekcie: przejazd wygodnym busem oraz opiekę na każdym etapie. Nie istnieje również bariera językowa, ponieważ nasz personel w znaczącej liczbie to Polacy. Operacja w prywatnej klinice w obecnym czasie jest rozwiązaniem najbardziej rozsądnym i najwygodniejszym.