Choć o koronawirusie wiemy już niemało, wciąż pojawia się konieczność przeprowadzania kolejnych badań oraz obserwacji. Wszystko przez pojawiające się nowe mutacje i wiążące się z nimi zagrożenia. Ostatnim odkrytym wariantem COVID-19 jest stosunkowo łagodny, ale wysoce zaraźliwy omikron. Skąd się wziął i jakie powoduje objawy? Czy wszystkie testy wykrywają omikron? Podpowiadamy!
Skąd się wziął wariant omikron?
Omikron jest nowym wariantem koronawirusa, który został zgłoszony do WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) pod koniec listopada 2021. Jego pierwsze przypadki stwierdzono w Republice Południowej Afryki oraz Botswanie, ale w szybkim tempie rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat.
Mimo względnej łagodności omikron został sklasyfikowany jako wariant szczególnie niepokojący. Ma on bowiem bardzo dużo mutacji – ponad 50, z czego 32 znajduje się na białku kolca. Jest to otoczka patogenu, odpowiedzialnego za rozpoznanie komórek gospodarza, który stanowi główny cel reakcji immunologicznej organizmu. Wśród mutacji odkrytych na białku kolca, aż 10 znajduje się w części pośredniczącej we wchłanianiu wirusa do ludzkich komórek, co potencjalnie czyni wariant omikron wyjątkowo zakaźnym.
Omikron i jego objawy
Należy podkreślić, że wariant omikron jest wciąż badany, dlatego nie wyciągnięto ostatecznych wniosków dotyczących jego rozpoznania i leczenia. Dotychczas zaobserwowano, że wywołuje chorobę o stosunkowo łagodnym przebiegu. Najczęściej zgłaszanymi objawami są silne zmęczenie, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz drapanie w gardle. W przeciwieństwie do innych mutacji omikron nie powoduje jednak utraty węchu i smaku, rzadko występuje również kaszel. Wiele osób zakażonych nowym wariantem przechodzi wręcz zakażenie bezobjawowo lub odczuwa łagodne symptomy. Nie oznacza to jednak, że można go bagatelizować. Pacjenci, u których wykryto omikron, także są hospitalizowani, a ze względu na szeroką skalę zarażeń ich liczba wciąż rośnie.
Czy test wykrywa omikron?
Aby wykryć zarażenie SARS-CoV-2, należy wykonać testy. Omikron nie jest jednak w stanie zostać wykryty przez wszystkie z nich. Niską wiarygodność wyników mają zwłaszcza metody antygenowe. Badania wykazały, że ich skuteczność maleje w przypadku diagnostyki osób zakażonych właśnie wariantem omikron. Testy antygenowe ze względu na powszechną dostępność oraz korzystną cenę cieszą się jednak bardzo dużą popularnością wśród pacjentów. Udoskonalono więc technologię dostępnych testów tak, aby mogły wykrywać także omikron.
Omikron a testy antygenowe
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy testy genowe wykrywają omikrona, trzeba przyjrzeć się temu, jakie wykorzystują przeciwciała monoklonalne. Jeśli bowiem użyto nieodpowiednich, wynik badania nie będzie wiarygodny. Tymczasem pacjentom wciąż sprzedawane są testy wyprodukowane w poprzednich partiach, jeszcze przed odkryciem wariantu omikron. Prywatnym przedsiębiorcom nie opłaca się wyrzucać wcześniej zakupionych produktów, co doprowadza do sytuacji, że oferują niemiarodajne testy COVID. Omikron można jednak skutecznie wykryć w placówkach państwowych, które na bieżąco kontrolują posiadany asortyment, aby w razie potrzeby wycofać serię nieprzystosowaną do nowego wariantu koronawirusa.
Istnieje jeszcze inny sposób na sprawdzenie, czy ma się COVID. Wariant omikron są w stanie rozpoznać nawet testy antygenowe do domowego użytku. Aby jednak ich wynik był wiarygodny, powinny mieć na opakowaniu lub w opisie informację, że wykrywają nową mutację koronawirusa.
Testy covid na wariant omikron
Miarodajny, ultraczuły, szybki – taki właśnie powinien być test COVID na omikron. W końcu nowy wariant koronawirusa jest bardzo trudny do wykrycia i wymaga użycia odpowiednich ciał monoklonalnych dla uzyskania wiarygodnego wyniku. Dlatego też w OneDayClinic można znaleźć specjalne testy kasetkowe na omikron. Tak jak inne testy antygenowe, bazują one na wymazie z jamy ustno-gardłowej lub nosogardzieli, do rozpoznania zakażenia wykorzystując metodę immunochromatograficzną. Wyróżnia je jednak zdolność do wykrycia antygenu, który cechuje omikron. Testy dostępne w naszym sklepie mogą służyć ponadto diagnostyce pozostałych mutacji koronawirusa, w tym dominującego dotąd wariantu Delta.
Wiemy już, jakie testy wykrywają omikron. Ale czy są skuteczne w przypadku pacjentów bezobjawowych? Okazuje się, że tak, co potwierdzają niezależne badania naukowe oraz laboratorium diagnostyki koronawirusa zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia.
Omikron a testy antygenowe
Czy test wykrywa omikron? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, zajrzyj do sklepu OneDayClinic. Znajdziesz u nas testy antygenowe dedykowane do rozpoznania nowego wariantu koronawirusa, dostępne pojedynczo lub w atrakcyjnych pakietach. Szczegóły oferty można poznać, klikając w zakładkę „wykrywające omikron”.
Źródło zdjęcia freepik - pl.freepik.com