Zabiegi usunięcia zaćmy są dziś jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgii okulistycznej na świecie. Szacuje się, że każdego roku leczone jest nawet kilkaset tysięcy przypadków zaćmy, a w samej Polsce liczba operacji usunięcia zmętniałej soczewki sięga nawet 7-8 tysięcy w skali kraju. Liczba ta jest jednak niewielka w stosunku do ogólnej liczby osób cierpiących z powodu zaćmy – na świecie z kataraktą może zmagać się nawet 20 milionów osób po 50. roku życia. Operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie pozwalające pozbyć się choroby. Czy Częstochowa to miasto, w którym trzeba długo czekać na zabieg?
Ile poczekają pacjenci w Częstochowie?
Zaćma jest chorobą, która najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia i nieleczona może powodować ślepotę. Jako że społeczeństwo się starzeje, liczba osób dotkniętych kataraktą systematycznie wzrasta, co prowadzi do zwiększenia zapotrzebowania na zabiegi. Choć operacja zaćmy w Polsce nie wiąże się już z takim okresem oczekiwania jak jeszcze parę lat temu, chorych wciąż przybywa. Powodem jest pandemia koronawirusa, podczas której przyjmowano znacznie mniej pacjentów – ilość zabiegów wykonanych w 2020 roku była dużo mniejsza niż w 2019 roku. Z tego powodu eksperci apelują, aby chorzy na zaćmę nie odwlekały zabiegu w czasie – może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choć wiele osób obawia się procedury zabiegu, nie ma do tego żadnych podstaw, ponieważ standardowa operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji jest bezbolesna i szybka. Zabieg trwa niecałe 30 minut! Dodatkowo wiąże się z krótkim okresem rekonwalescencji – pacjent może praktycznie od razu wrócić do wykonywania codziennych czynności.
Koszt operacji polegającej na wszczepieniu soczewki sferycznej jednoogniskowej białej, refundowanej przez NFZ to średnio 1800-2500 złotych. Pacjenci w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą skorzystać z opcji leczenia zaćmy w placówce współpracującej z Narodowym Funduszem Zdrowia, o ile przejdą pozytywnie badanie kwalifikacyjne i odczekają określony czas. Ten zależny jest przede wszystkim od obłożenia placówki oraz budżetu przyznanego jej przez NFZ na leczenie zaćmy.
Operacja zaćmy prywatnie opłaca się bardziej
Jeśli w niedługim czasie czeka Cię operacja zaćmy, warto rozważyć dopłacenie do zabiegu, ponieważ NFZ refunduje tylko podstawową soczewkę sferyczną jednoogniskową białą o ograniczonych możliwościach. W przypadku osób, które borykają się z wadami wzroku, a przy tym są aktywne zawodowo i spędzają długie godziny przed komputerem, zakup nowoczesnych soczewek asferycznych będzie znacznie lepszą inwestycją. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich soczewek, stworzonych z myślą o różnych wymaganiach pacjentów, dlatego warto zapoznać się z ofertą prywatnych placówek. Nie wiesz, która soczewka będzie dla Ciebie odpowiednia? Skontaktuj się z doradcami OneDayClinic – znajdą rozwiązane na miarę Twoich potrzeb. Pamiętaj, że soczewkę wszczepia się raz w życiu, zatem opłaca się wybrać najlepszą. Sprawdź dostępne rodzaje soczewek ze szczegółowym opisem.
Operacja zaćmy w Częstochowie – kiedy opłaca się wyjazd za granicę?
Pacjenci, którzy mieszkają w Częstochowie nie muszą decydować się na zabieg korekcji zaćmy wyłącznie w Polsce. Z powodu niedużej odległości do południowej granicy kraju zdecydowanie lepszym pomysłem jest wyjazd do Czech i zoperowanie oczu nie tylko szybko, ale przede wszystkim dobrze. Podczas gdy NFZ nie daje możliwości dopłaty do lepszych soczewek i oferuje tylko wstawienie pacjentowi standardowej soczewki sferycznej jednoogniskowej białej, w OneDayClinic pacjenci mogą liczyć na refundację zabiegu podstawowego w ramach Dyrektywy Transgranicznej i otwartą możliwość dopłaty z własnej kieszeni do zabiegu z wszczepieniem lepszej jakości soczewek. W OneDayClinic zapewniamy obsługę w mniej niż 30 dni i gwarancję najwyższej jakości opieki medycznej w pakietach zaczynających się od 0 złotych.