Zaćma, czyli katarakta według statystyk dotyka przede wszystkim osoby, które ukończyły 60 lat, o ile nie jest to postać wrodzona. Jakie są jej objawy? Jeżeli widzisz lepiej po zmierzchu, jasne kolory odbierasz jako ciemniejsze, a obraz traci na wyraźności i jego kontury stają się rozmyte, może to świadczyć o tym, że podobnie jak 20 mln ludzi na świecie, chorujesz na zmętnienie soczewki. Jeśli zauważasz u siebie któryś z powyższych objawów, jak najszybciej umów się na badanie wzroku. W przypadku schorzenia takiego jak zaćma zazwyczaj konieczna jest bowiem operacja.
Zaćma polega na zaćmieniu i zmętnieniu soczewki, które prowadzą do zaburzeń jej funkcjonowania w obrębie całego układu optycznego, czyli ludzkiego oka. Zmętnienie soczewki powstaje w wyniku procesu starzenia się organizmu, choć w niektórych przypadkach być spowodowane działaniem czynników zewnętrznych lub chorobowych.
Zdolność widzenia osób dotkniętych zaćmą można porównać do całkowicie rozmazanego zdjęcia, nieostrego na całej szerokości. Jeśli mamy do czynienia z zaćmą warstwową, zazwyczaj występująca od momentu narodzin, przejrzysty jest tylko obwód pola widzenia.
Zaćmę można rozpoznać dzięki kilku charakterystycznym objawom. U chorego zazwyczaj obraz traci na ostrości, widzenie przypomina patrzenie przez brudne okulary i żadne szkła nie pomagają. Jasne kolory odbierane są jako ciemne, zaś lepiej widzi się o zmierzchu i podczas pochmurnych dni. Z czasem traci się także zdolność do widzenia w nocy. Pojawiają się trudności w ocenie odległości, zmęczenie oczu oraz podwójne widzenie. Postępujące zmętnienie soczewki można rozpoznać po tym, że kolor źrenicy z czarnego zmienia się na szarobiały.
Jeśli zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych objawów, rekomendujemy udać się na konsultację do lekarza specjalisty, aby postawił diagnozę i w razie potrzeby zalecił odpowiednie leczenie.
Zaćma, czyli zmętnienie soczewki w 95% spowodowana jest naturalnymi procesami starzenia się. Wraz z ukończeniem czterdziestego roku życia soczewka zaczyna tracić swą elastyczność, ale choroba postępuje zazwyczaj bardzo wolno i nie wywołuje żadnych objawów wiele lat. W zależności od przypadku może dotknąć jednego oka lub dwóch i mieć rozmaity przebieg.
Zaćma to choroba, której można pozbyć się już w jeden dzień! Operacja jest całkowicie bezbolesna i bardzo szybka – trwa tylko 20 minut. Sam zabieg polega na wycięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową. Nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji – praktycznie od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania.
Po zabiegu chory odczuwa znaczną poprawę komfortu widzenia. Kontury stają się bardziej wyraźne, kolory ciemne i jasne są prawidłowo rozróżniane, ostrość widzianych obrazów jest dużo lepsza.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem o tym Jakie są rodzaje soczewek i jakie soczewki wybrać
Pacjenci OneDayClinic otrzymują jedne z poniższych soczewek. Rodzaj i producent soczewki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. W trakcie badania kwalifikującego lekarz decyduje o doborze konkretnej soczewki.
Operację soczewki wykonuje się w przypadku wystąpienia u pacjenta zaćmy, bądź wad wzroku (zwykle nadwzroczności i starowzroczności), które mogą zostać skorygowane poprzez wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zaćma to zmętnienie części lub całości soczewki oka, co prowadzi do upośledzenia wzroku. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Cała procedura usunięcia zaćmy trwa jeden dzień.
Przed operacją pacjent zostaje przebadany w klinice. Podczas badania wykonywane są pomiary, dzięki którym możliwe jest wyznaczenie odpowiedniej wartości dioptrii soczewki wewnątrzgałkowej.
Bardzo dziekuje za sprawną i dobrze zorganizowaną procedurę. Mila i profesjonalna obsluga. W trakcie pobytu czulam się w pełni zaopiekowaną.Personel wysoce wyspecjalizowany.Gorąco polecam!
Jestem mile zaskoczony personelem oraz ekipą lekarzy mogę powiedzieć że pełen profesjalizm wpodejściu do pacjęta,czułem taką swojską atmoswere i mimo mojego stresu wszystko poszło jak z płatka .Jestem po dwóch zabiegach na moje
biedne oczęta i jestem bardzo zadowolony.Zaćma
MINĘŁA. Z wadą wzroku męczyłem się od szkoły podstawowej (teraz 66 wiosenek) ile potukłem szkieł ,nosiłem szkła kontaktowe. ponad 20 lat po prostu mordęga teraz mam nadzieje że po tym zabiegu moja jakość życia nacodzień ulegnie dużej
zmianie TAK ŻE POLECAM KLNIKE ONE-DAY Z CZYSTYM SUMIENIEM. JESZCZE RAZ DZIĘKUJE LEKARZOM ORAZ PERSONELOWI JESZCZE PAN ROMAN. KIEROWCA KTÓRY MNIE WIÓZŁ SPISA SIĘ NA MEDAL CZYSA PRZYJEMNOŚĆ PODRÓŻOWANIA
Bardzo miła i profesjonalna obsługa.
Gdyby wszyscy tak podchodzili do pacjenta
świat byłby dużo lepszy.
Zabiegi przeprowadzane są w ramach tzw. Ustawy Transgranicznej, która obowiązuje w Polsce od listopada 2014 roku. Pozwala ona polskim pacjentom leczyć się w krajach Unii Europejskiej i odzyskać część kosztów zabiegu. OneDayClinic oferuje Państwu możliwość przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy we własnej Klinice zlokalizowanej w Czeskiej Ostrawie, bo tylko to gwarantuje spełnienie wymogów ustawy i możliwość otrzymania zwrotu z NFZ. Koszt, który ponosi pacjent, to organizacja wyjazdu oraz różnica między pełną ceną zabiegu a kwotą, którą zwraca NFZ. Resztę kosztów zabiegu pokrywa Klinika OneDayClinic. Pacjent podpisując umowę, przekazuje naszej firmie pełnomocnictwo do starania się w jego imieniu o zwrot kosztów w Narodowym Funduszu Zdrowia. Kwota, którą uiszcza pacjent jest niższa niż w przypadku, gdyby samodzielnie opłacał wszystkie koszty zabiegu, a potem występował z wnioskiem o zwrot kosztów z NFZ.
Zabieg chirurgiczny zaćmy pierwotnej jest zabiegiem, który wykonuje się tylko raz w życiu. W związku z powyższym nie ma wznowy tej choroby. Istnieje jednak pojęcie zaćmy wtórnej, która daje podobne objawy tj. zamglone widzenie. Jednakże, procedura związana z jej usunięciem jest dużo prostsza, wykonywana w warunkach ambulatoryjnych krótkim zabiegiem laserowym.
Oczywiście, procedura usunięcia zaćmy jest możliwa.
Przeciwwskazania do zabiegu zaćmy można podzielić na te związane ze stanem ogólnym oraz z chorobami oczu. Każda jednostka chorobowa powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym w kwestii ewentualnych przeciwwskazań do wykonania operacji. Poniżej kilka ważniejszych z nich:
Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, podawane w kroplach. Działa natychmiastowo i daje pacjentowi poczucie komfortu.
Zbieg wykonywany jest metodą ultradźwięków pod nazwą fakoemulsyfikacji. Wykonywane jest mikrocięcie o szerokości około 2mm oraz rozbicie zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Tak rozdrobniona soczewka jest usuwana z oka, a na jej miejsce wszczepiany jest sztuczny implant. Główną zaletą tej techniki jest szybki proces gojenia i wysoka jakość widzenia. Ponadto zabieg jest bardzo bezpieczny i relatywnie krótki.
Stosowane są tylko soczewki pochodzące od najlepszych producentów, zatwierdzone do użytku w Republice Czeskiej. Należą do nich: Alcon (USA), Bausch&Lomb (USA), Hoya (JAPONIA) oraz Rayner (Wielka Brytania).
Pacjent po powrocie nie powinien się przeciążać i dźwigać ciężkich przedmiotów.
Pacjent może skorzystać z wizyty kontrolnej w naszej klinice w Ostrawie , gdzie został wykonany zabieg. Wówczas kontrola i transport są bezpłatne.
Tak, pacjent otrzymuje pełną dokumentację medyczną w języku polskim, w której opisany jest przebieg zabiegu i zastosowane metody leczenia.
Niestety w klinice nie wystawiamy zwolnień lekarskich. Takie zwolnienie bez problemu wystawi rodzinny lekarz w Polsce, wystarczy poinformować go o planowanym zabiegu.
Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent nie może się w żaden sposób przeciążać. Nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów i skłonów, aby zapobiec wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego. Należy też zrezygnować z wysiłku fizycznego i uważać, aby do oka nie dostał się pył czy substancje chemiczne (np. szampon podczas mycia głowy).
W pierwszej dobie po zabiegu jest to wykluczone, ponieważ na oko założony jest opatrunek. Po zdjęciu opatrunku, jeśli pacjent czuje się na siłach, nie ma już przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjent jest kierowcą z zawodu. Wtedy powinien wziąć dwutygodniowe zwolnienie lekarskie.
Po zabiegu zaćmy nie ma przeciwskazań do podróży samolotem.
Ze względu na bezpieczeństwo i dobro pacjenta nie wykonujemy zabiegu na obu oczach jednocześnie.
Jest to klinika polska, w której operowani są głównie polscy pacjenci, a personel jest polsko-czeski, dlatego nie ma problemu z komunikacją . Wszystkie kwestie dotyczące doboru soczewki oraz przebiegu zabiegu są omawiane z pacjentem w języku polskim.
Wskazane jest spożycie lekkiego posiłku lub zabranie go ze sobą. Zalecamy rezygnację z picia kawy.
Ustalanie terminu zabiegu odbywa się za pomocą kontaktu telefonicznego z Biurem Obsługi lub podczas wizyty w jednej z placówek OneDayClinic zlokalizowanych w kilku polskich miastach. Pacjent ustala dogodny termin podczas rozmowy, natomiast dokładna godzina wyjazdu podawana jest na 2-3 dni przed planowanym zabiegiem.