Operacja zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki oka i na zastąpieniu ją nową, sztuczną. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa 15-30 minut i jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu. Rana operacyjna goi się 2-3 miesięcy, a pełna stabilizacja widzenia następuje po około 3 miesiącach. Współczesna okulistyka ma do zaoferowania kilka rodzajów sztucznych soczewek, zastępujących naturalną. Jakie soczewki przy zaćmie wybrać, która będzie najlepszym rozwiązaniem i dlaczego?
Zaćma – jakie soczewki są do wyboru?
Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają o wiele więcej możliwości niż tylko standardowe soczewki dostępne na NFZ. Te, chociaż są refundowane, zapewniają jedynie bardzo podstawowe parametry i chociaż owszem, operacja zaćmy i zastosowanie soczewek podstawowych przyniesie efekty, to mogą nie być tak spektakularne, jak po operacji soczewkami ponadstandardowymi. Jakie rodzaje soczewek na zaćmę dostępne są na rynku?
Soczewki żółte – z dodatkowym filtrem światła niebieskiego, który chroni siatkówkę przed różnego rodzaju chorobami, w tym AMD. Soczewka naturalna, która znajduje się w ludzkim oku, posiada już wszystkie niezbędne filtry, ale sztuczną trzeba w nie dodatkowo wyposażyć.
Soczewki białe – wyposażone tylko w podstawowy filtr UV.
Soczewki jednoogniskowe sferyczne – to podstawowa, standardowa soczewka, jaką stosuje się w operacjach zaćmy w Polsce. Jest najtańsza i refundowana przez NFZ, a więc pacjent nie musi nic płacić ani za zabieg, ani za samą soczewkę. Jej ostrość jest ustawiona na stałe na jedną odległość, a promienie skupiane są w jednym miejscu. Przez to pacjenci mogą mieć problemy z widzeniem nocnym i wieczornym, a w przypadku współistniejących wad wzroku, konieczna będzie korekcja okularami.
Soczewki jednoogniskowe asferyczne – cechą tej soczewki używanej podczas operacji zaćmy jest fakt, że jej optyka najbardziej przypomina budowę zdrowej, naturalnej soczewki, więc umożliwia ostre widzenie z daleka i bliska. Dostępne są soczewki standardowe (białe) oraz ponadstandardowe (żółte) posiadające również filtr światła niebieskiego, który zabezpiecza oko przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz wydobywającego się z monitorów urządzeń elektronicznych.
Soczewki jednoogniskowe z wydłużoną ogniskową - Pakiet Premium Vivity® oferuje soczewkę jednoogniskową o wydłużonej ogniskowej - zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że jako jedyna umożliwia doskonałą jakość widzenia także na odległościach pośrednich - przy zastosowaniu soczewki jednoogniskowej. Doskonały wybór dla zawodowychy kierowców, a także dobre rozwiązanie dla pacjentów pracujących przy komputerze, dla których ważne jest widzenie z bliży, jak również tych wszystkich, którzy doceniają osiągnięcia lepszego kontrastu i zminimalizowania efektu halo w stosunku do soczewek wieloogniskowych.
Soczewki asferyczne dwuogniskowe – zastanawiając się, jakie soczewki na zaćmę wybrać, aby zyskać dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, warto zastanowić się nad tego rodzaju soczewkami, zwłaszcza ponadstandardowymi. Wprawdzie w niektórych przypadkach mogą wymagać dodatkowej korekcji okularami, ale u większości pacjentów nie ma takiej potrzeby. Ich dobór zwykle wymaga dodatkowej wizyty w klinice, w celu wykonania badań i dobrania parametrów.
Soczewki wieloogniskowe asferyczne – jakie soczewki wybrać, aby zyskać najlepsze możliwe widzenie? Soczewki sferyczne wieloogniskowe to opcja ponadstandardowa dla osób wymagających. Pokrywają wszystkie możliwe strefy wpadania światła, zapewniają bardzo dobre widzenie z bliska, daleka i pośrednie, naśladując naturalną akomodację oka. Ich konstrukcja pozwala odwzorować na siatkówce zarówno obraz widziany z daleka, jak i bliska. Wówczas mózg może w zależności od potrzeby decydować, czy chce skupić się na obrazie dalszym, czy bliższym. Podwójny efekt jest możliwy do osiągnięcia dzięki pierścieniom koncentrycznym, które dostosowują swoje działanie do odległości źrenicy. Wspomagają także dobre widzenie w gorszych warunkach oświetleniowych np. wieczorami.
Soczewki toryczne - jeśli astygmatyzm rogówkowy powyżej 1,5 dioptrii towarzyszy chorobie, jaką jest zaćma, soczewki toryczne będą świetnym wyborem. A to dlatego, że posiadają zakrzywiony szlif, który wyrównuje astygmatyzm, w niektórych przypadkach pozwalając zrezygnować z konieczności noszenia okularów. Choć soczewki toryczne kosztują więcej od standardowych, mają o wiele więcej korzyści. Ich wszczepienie wiąże się z dużo lepszą jakością widzianego obrazu oraz możliwością całkowitego uwolnienia się od szkieł korekcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że jakość widzenia ostatecznie jest zależna od wady wyjściowej. Soczewki toryczne wymagają także posługiwania się niezwykle precyzyjnymi technikami umieszczania, co gwarantuje nasza klinika.
Więcej na temat soczewek i różnic między nimi przeczytasz w tych artykułach:
- Operacja zaćmy – jakie soczewki wybrać?
- Typy soczewek stosowanych przy refrakcyjnej wymianie soczewki
Jakie soczewki na zaćmę? Rekomendacja
Rekomendujemy soczewki asferyczne, ponadstandardowe z filtrem światła niebieskiego. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – gdyż zapewniają najwięcej korzyści w stosunku do ceny. Są znacznie lepsze od podstawowych oferowanych na NFZ, a dzięki możliwościom, jakie zapewnia OneDayClinic, operacja zaćmy w Czechach z zastosowaniem soczewki asferycznej wychodzi bardzo korzystnie (z opcją częściowej refundacji). Zastosowany filtr światła niebieskiego wpływa na ochronę oka przed poważnymi chorobami siatkówki, typu zwyrodnienie plamki żółtej, które jest nieodwracalne i prowadzi do ślepoty. To, jakie soczewki przy zaćmie wybierzesz, w dużej mierze będzie miało wpływ na jakość życia – konieczność (lub brak) noszenia okularów korekcyjnych i ochrony wzroku. Soczewki asferyczne ponadstandardowe polecane są szczególnie osobom aktywnym zawodowo, dla których komfort wzrokowy powinien stać na pierwszym miejscu. Wybierz soczewki dopasowane do Twoich potrzeb.
Jakie soczewki na zaćmę?
W OneDayClinic nasi specjaliści pomagają dobrać najlepsze rozwiązanie, które usatysfakcjonuje pacjenta zarówno pod kątem użyteczności soczewki i możliwości jakie daje, jak i pod kątem ceny. Doradzamy w zakresie finansowania i wykonujemy operacje zaćmy w Czechach. Dzięki temu nie tylko nie musisz czekać na operację, ale przede wszystkim masz możliwość uzyskania dużo lepszej soczewki w bardzo korzystnej cenie w porównaniu do polskich realiów.
Producenci naszych soczewek
Pacjenci OneDayClinic otrzymują jedne z poniższych soczewek. Rodzaj i producent soczewki dobierany jest dla każdego pacjenta indywidualnie. W trakcie badania kwalifikującego lekarz decyduje o doborze konkretnej soczewki.