Zaćma - zalecenia po operacji zaćmy

Operacja zaćmy jest dziś jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych na całym świecie. Choć dotyczy oka, a więc niezwykle wrażliwego narządu odpowiedzialnego za wiele istotnych funkcji w codziennym życiu człowieka, jej przeprowadzenie wcale nie musi wiązać się z poważnymi powikłaniami pooperacyjnymi[1], o ile pacjent będzie przestrzegał wszystkich zaleceń przedstawionych mu przez lekarza po zabiegu. O czym należy pamiętać, opuszczając salę po operacji zaćmy? Czego nie wolno? Jak dbać o oko po zabiegu? Kiedy można się schylać i robić zakupy? Poznaj najważniejsze zalecenia po operacji zaćmy.

Wybierz soczewki
Masz podejrzenie zaćmy? Zadzwoń do nas po poradę
Zadzwoń teraz 71 71 22 322
o czym pamiętać po operacji zaćmy

Zalecenia bezpośrednio po zabiegu zaćmy

Zachowanie szczególnej ostrożności wobec operowanego oka tuż po opuszczeniu gabinetu zabiegowego jest jedną z kluczowych zasad, dzięki którym oko ma szansę zagoić się bez najmniejszych komplikacji. Pierwsze godziny mają tu największe znaczenie, jako że to właśnie wtedy oko jest jeszcze bardzo wrażliwe na ruch, nagłe skoki ciśnienia czy wszelki kontakt z ciałami obcymi. Może pojawić się niewyraźne widzenie oraz ból i łzawienie oka, które jednak szybko miną.

efekty niepożądane po operacji zaćmywskazówki bezpośrednio po zabiegu zaćmy

Bezpośrednio po zabiegu należy zdjąć opatrunek, zaaplikować do oka jedną kroplę leku, a następnie ponownie założyć czysty opatrunek. Podczas prysznica należy chronić oko, zabezpieczając je przed dostaniem się wody, szamponu czy mydła oraz bezwzględnie unikać tarcia oka. W pierwszą noc po zabiegu należy spać na plecach lub po stronie nieoperowanej, a także unikać schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów.

co warto robić bezpośrednio po zabiegu katarakty

Jak stosować krople do oczu po operacji zaćmy? Jak długo zakrapiać oczy?

Ostrożność przy kropieniu oczu należy zachować zawsze, jednak po operacji zaćmy podstawowe zasady higieny i przestrzeganie kolejnych kroków kropienia mają jeszcze większe znaczenie. Krople przepisane pacjentowi po operacji służą nie tylko zapobieganiu infekcji oka, ale też przyspieszają jego proces gojenia się, dlatego pierwszą zasadą ich stosowania jest regularność. Krople należy aplikować wg zaleceń z kliniki. Przygotowując się do aplikacji kropli do oczu należy położyć się lub odchylić głowę na krześle tak, by krople nie wypływały z oka od razu po zakropieniu. Buteleczkę należy trzymać centralnie nad okiem uważając, by nie dotknąć nią gałki ocznej, linii rzęs czy kanaliku łzowego. Aby kropienie oka było najłatwiejsze należy odchylić lekko dolną powiekę, a następnie wpuścić kroplę do oka i zamknąć je lekko na krótką chwilę. Po aplikacji kropli buteleczkę należy szczelnie zamknąć i odstawić w suche, chłodne miejsce. Należy pilnować, by nie stosować kropli po upływie terminu ich ważności – zasada ta obowiązuje zarówno z antybiotykami przepisanymi po operacji zaćmy, jak i wszelkimi innymi kroplami do oczu stosowanymi profilaktycznie[2].

Jak postępować po operacji zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy przebiega w trybie ambulatoryjnym i właściwie w żadnym wypadku nie wymaga hospitalizacji po zabiegu. Pacjenci po zabiegu otrzymują wypis do domu, protokół operacji oraz listę informacji o leczeniu i pielęgnacji pooperacyjnej. Ta ostatnia wskazuje przede wszystkim zalecenia, do jakich pacjent będzie stosował się przez co najmniej tydzień po zabiegu, choć część z nich będzie obowiązywała do całkowitego zagojenia się operowanego oka.

schylanie i podnoszenie po zabiegu zaćmy

Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać po operacji zaćmy jest prowadzenie spokojnego trybu życia. Pacjenci nie powinni podnosić ciężkich przedmiotów, unikać schylania się i wysiłku oraz pamiętać, by nie spać na operowanej stronie najdłużej, jak to tylko możliwe. W trakcie procesu gojenia się oka warto uważać też na miejsca o dużym zapyleniu oraz unikać kontaktu ze środowiskami zakaźnymi, jako że ryzyko infekcji na tym etapie jest jeszcze naprawdę wysokie[3]. Kiedy po operacji zaćmy można się schylać, robić zakupy? Tych czynności warto unikać przez okres pełnej rekonwalescencji, który trwa od 4 do 6 tygodni.

zalecenia po operacji zaćmy

Jedną z ważniejszych wizyt kontrolnych po zabiegu będzie kontrola w OneDayClinic 14 dni po zabiegu, podczas której pacjent dowie się na jakim etapie gojenia się jest jego oko, do których zaleceń należy nadal się stosować i czy korzystanie z kropli do oczu jest w dalszym ciągu konieczne.

Zastanawiasz się dlaczego zabieg powinieneś wykonać właśnie w OneDayClinic?

Martwisz się
o transport do kliniki?

Oczekujesz opiekuna, który pomoże w załatwieniu formalności i zaprowadzi do kliniki?

Pamiętaj, tę operację wykonujesz tylko raz w życiu!

Zadzwoń teraz 71 71 22 332
najważniejsze zalecenia po operacji zaćmy

Zalecenia po operacji zaćmy - czego nie wolno?

W trakcie rekonwalescencji pacjenci powinni unikać przecierania oczu, makijażu, a także pobytu na basenie czy w saunie[4]. Konieczne będzie też stosowanie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych z filtrem, które ochronią oko przed uszkodzeniami ze strony szkodliwego promieniowania i światła niebieskiego. Choć oko wraca do pełnej sprawności dość szybko, wielu lekarzy podkreśla że przed podjęciem się prowadzenia pojazdów warto skonsultować się z okulistą – przyzwyczajenie się do nowej ostrości widzenia może potrwać nawet kilka miesięcy, a oko podczas procesu gojenia może wykazywać jeszcze tymczasowe zaburzenia ostrości czy postrzegania kolorów. Nie jest to jednak nic, czego należy się obawiać – organizm musi przystosować się do widzenia bez zaćmy we własnym tempie[5].

proces gojenia po zabiegu usuwającym zaćmę
Okres gojenia się oka po zabiegu usunięcia zaćmy może być indywidualny dla każdego pacjenta, jednak stosując się do wskazanych zaleceń pacjenci mają szansę znacząco go skrócić. Odpowiednie zadbanie o wrażliwe po operacji oko to podstawa uniknięcia powikłań pooperacyjnych i szansa na odzyskanie pełnej sprawności wzroku szybko i bezboleśnie.
Masz podejrzenie zaćmy? Zadzwoń do nas po poradę
Zadzwoń teraz 71 71 22 322